CIA İncirlik’e mi taşınıyor?

ABD askerleri Irak’tan çekilmeye hazırlanırken, CIA ülkede yıllardır sürdürdüğü faaliyetlerini nasıl sürdürebileceğinin planlarını yapıyor. Irak’taki ekipmanların Türkiye’ye gönderilmesi de gündemde…

Amerika’nın önde gelen internet haber ağlarından Daily Beast’e konuşan CIA yetkilileri, gizli ABD terörle mücadele komando ekiplerinin ülkedeki operasyonlarından tarama sensörlerinin dağıtımına kadar farklı konuları içeren başlıklarda Iraklı liderler ile müzakerelerin sürdüğünü kaydetti. Yetkililere göre, CIA, askerlerinin 31 Aralık’ta gitmesinden sonra da, ülke içindeki etkisini ve gücünü korumak niyetinde olduğunu açıkça ortaya koydu.

Öte yandan, Irak’ta beklenen sonuçların alınaması durumunda, bölgedeki diğer ABD müttefiki ülkelerin üs olarak kullanılması da gündemde. Listenin başında ise Kuveyt var. ABD’nin, bazı ekipman ve askerlerin bu ülkeye taşınması hakkında Kuveyt ile gizli görüşmeler yürüttüğü bildiriliyor.

ABD’nin hassas sensörler, insansız hava araçları ve Irak’ta kullanılan diğer ekipmanı taşımayı değerlendirdiği bir ülke de Türkiye… 1990’larda ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan İncirlik hava üssünün adı tartışmalarda sıkça geçiyor.

Washington’daki Türk Büyükelçiliği sözcüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK ile mücadelede Türkiye’ye destek vermeye devam edeceğini” söylerken, “içerik, donanım, ya da iki taraf arasında bu alanda işbirliği yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlamanın” mümkün olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın