ABD’de eylemlere kan bulaştı

ABD’de gelir adaletsizliğini protesto etmek için haftalardır sürdürülen ‘işgal’ eylemleri kanlı bir hal almaya başladı. California’nın Los Angeles, San Francisco ve Oakland’da kurulan kampları dağıtmak için önceki gün harekete geçen polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

Atlanta’da eyaletinde ise özel harekât timleri “Olası şiddet eylemlerini önlemek için” işgalcilerin kampını bastı, direnen 53 göstericiyi gözaltına aldı.

Oakland’daki eylemde polisin silahından çıkan bir kurşunun Irak mağlulü Scott Olsen’ın (24) ağır yaralamasına öfke duyan eylemciler ülke çapında daha büyük eylemlere hazırlanıyor.

Kafatası parçalandı

Irak’ta 2006 ve 2007 olmak üzere iki kez görev alan ve cephede çarpışmasına rağmen yara almayan Olsen’in ölümün eşiğine götüren olaylar salı gecesi göstericilerin Atlanta Park’ta kurdukları kamptan çıkartılmak istemesi üzerine patlak verdi.

Göstericiler arasında çıkan arbedede protestocuları dağıtmak için biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanan polisin silahından fırlayan bir gaz bombası kutusu Olsen’ın kafasına isabet etti. Kanlar içinde kalan Olsen derhal hastaneye kaldırıldı. Ancak kafatası çatlayan Olsen’in durumu ciddiyetini koruyor. Oakland polisi çıkan olaylarda 85 kişiyi de gözaltına aldı.

Büyük protestolar geliyor

Yaralı genç adam bir anda işgal eylemlerinin simgesi haline geldi. Çarşamba ve Perşembe günü ülke çapında yapılan gösteriler Olsen’e adandı.

Eylemlerin başlangıç noktası olan New York’ta eylemciler aralarında toplandıkları 20 bin doları Olsen’in ailesine verilmesi ve eylemcilere yeni çadırlar alınması için Oakland’a gönderdi. Portland’da bin işçi Olsen olayı üzerine protestoculara destek yürüyüşü düzenledi.

H.Planet

 

 

Bir cevap yazın