Evsizler için birlikte üşüyelim

Mazlumder İstanbul Şubesi, Emek ve Adalet Platformu, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kalplere Sevinç Bırakanlar İnisiyatifi, Özgür Açılım Platformu ve Şefkat-Der bugün, sokakta yaşayan insanların sorunlarını kamuoyuna taşımak için bir araya geldi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında ilk olarak konuşan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar “Evsiz ve sokakta yaşan insanların sorunlarına çözüm önerileri sunmak için bugün burada toplandık ve konuya duyarlı herkesi de 29 Ekim Cumartesi gecesi Taksim Meydanı’nda 22.00’den Pazar sabahına kadar “Birlikte Üşüyeceğiz” eylemine bekliyoruz” dedi.

Van depreminde hayatını kaybedenlere başsağlığı, depremzedelere de geçmiş olsun dileklerinde bulunan Sarıyaşar, bu koşullarda yapılacak “Birlikte Üşüyelim” eyleminin daha anlamlı olacağını, Van’da sokakta üşüyen depremzedeler için de Taksim’de bulunacaklarını söyledi.

Daha sonra Emek ve Adalet Platformu’ndan Kadir Bal tarafından ortak basın açıklaması metni okundu. Kadir Bal, kışın gelmesiyle birlikte 16 Ekim günü ilk ölüm haberinin Şişli’den geldiğini söyleyerek “Açlığı ve açıklığı bizden sorulacak olan komşularımız, sokakta yaşayan evsizlerimiz, pek çoğumuzun yanından geçtiği, gördüğü ama alıştığı, gördüğü ama göremediği, gözünün içerisine bakamadığı insanlar. Her birinin farklı bir hikâyesi farklı bir derdi var. Ama ortak olan sorun çok aşikar; yılın 365 günü başını sokabileceği bir ÇATI” dedi.

Konu ile ilgili düzenli faaliyet yürüten Şefkat-Der gönüllülerinin 15 yıllık çalışmalarına dayanarak yaptıkları tahminlere göre İstanbul’da 7 bin ila 10 bin arasında, Türkiye genelinde de 70 binden fazla evsizin bulunduğunu belirten Bal, Türkiye’de evsizlerin ihtiyaçlarına cevap verecek herhangi bir kurum olmadığını söyledi.

Basın açıklamasının sonunda yetkililerden sokakta yaşayan insanların toplanması, evsizler evi, sığınaklar ve rehabilitasyon merkezleri kurulması, akıl-ruh sağlığı bozuk olan evsizlerin tedavi altına alınması ve evsizler için 24 saat ulaşılabilecek telefon numaralarının kamuoyuna duyurulması talep edildi.

Konuya duyarlı herkesi 29 Ekim Cumartesi Gecesi 22.00’de Taksim Meydanı’na “BİR KİŞİ ÜŞÜYORSA HERKES ÜŞÜR” sloganıyla yapılacak “Birlikte Üşüyeceğiz” eylemine bekliyoruz.

Tarih: 29 Ekim Cumartesi

Saat: 22.00

Yer: Taksim Meydanı

 

Bir cevap yazın