İnşaat Ya Resulullah

Genel yayın yönetmenliğini Ömer Laçiner’in yaptığı Birikim dergisinin Ekim sayısında “İnşaat ya Resulullah” başlığıyla Türkiye’de son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen ve dönüşen inşaat sektörü ele alınıyor. İki gökdelen arasına tıpkı iki minare arasına asılan mahya biçiminde “İnşaat ya Resulullah” yazıyor, derginin kapak resminde.

Dosya bağlamında ilk yazı Tanıl Bora’nın “Türk Muhafazakarlığı ve İnşaat Şehveti – Büyük Olsun Bizim Olsun” başlıklı yazısı. Giriş kısmında Turgut Cansever üzerinden var olan inşaat düzenini sorgulayan bu yazı dikkatli okunduğunda pek çok sorunun temel sebebi anlaşılacaktır.

Dosyada yer alan diğer yazılar ise şöyle: Osman Balaban “İnşaat Sektörü Neyin Lokomotifi”, Sinan T. Gülhan “Devlet Müteahhitlerinden Gayrımenkul Geliştiricilerine, Türkiye’de Kentsel Rant ve Bir Meta Olarak Konuş Üreticiliği – Konuta Hücum”, H. Bahadır Türk “Şantiyeler Kralı”: Bir Yeni Zaman Muktediri Olarak Ali Ağaoğlu”, Erbatur Çavuşoğlu ” İslamcı Neo-Liberalizmde İnşaat Fetişi ve Mülkiyet Üzerindeki Simgesel Hâle”, Ayşe Çavdar ” Görünür Fanteziler: Büyüklük Kimde Kalsın?”

Mehmet Penbecioğlu “Kapitalist Kentleşme Dinamiklerinin Türkiye’deki Son 10 Yılı: Yapılı Çevre Üretimi, Devlet ve Büyük Ölçekli Kentsel Projeler”, Neşe Gurallar “İnşaatım, Şantiyem” , İhsan Eliaçık “Paranın Dini İmanı Olur mu Versus ‘Dava’nın Ölümü”, Özgür Taburoğlu “Gecekondu ve Kuleler”

Geçen ayın birikiminde Ömer Laçiner’in “Dünyanın En Güzel Arabistanı”nı Hatırlamak” Ahmet İnsel’in “Bir İktidar Aracı Olarak Terör Kavramı” ve Mete Çubukçu’nun “Tahrir Rüzgârı İsrail’e de ulaştı” başlıklı yazıları yer alıyor. Yeni Sinema ve Kürtler bölümünde Cem Mert Dallı’nın kaleme aldığı “Türkiye Sinemasında Kürt İmgesi: Dünün Doğulu Taşralıları, Bugünün Ressamları” sinemadaki Kürt imgesini çerçeveleme gayretinde.

Bir cevap yazın