Gazze’ye saldırı: 9 şehid

İsrail savaş uçakları bugün aniden Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 9 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Saldırıda ölenlerin cesetleri Refah’ta bulunan Ebu Yusuf El Naccar Hastanesi morguna kaldırılırken, yaralılar ise Avrupa Hastanesinde tedavi altına alındı.

Ebu Yusuf El Naccar Hastanesi önünde AA’ya konuşan İslami Cihad liderlerinden Nafiz Azzam, İsrail’in tarih boyunca yaptıklarında bakınca bu saldırının kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

İsrail’in bir yandan ateşkesten söz ederken bir yandan da güç kullanmaya ve Filistinlileri katletmeye devam ettiğini dile getiren Azzam, saldırıya nasıl cevap verecekleri yönündeki bir soru üzerine ise diğer örgütlere de birlik çağrısı yaptı. Azzam, ”Düşmanımız karşısında birlik olmalıyız” dedi.

İsrail’in söz konusu saldırının atılan roketlere karşı bir misilleme olduğu yönündeki iddialarını ise reddeden Azzam, ”Bu İsrail’in yalanlarından biri. Suç işlemek için her zaman bir mazeret öne sürüyorlar” diye konuştu.

Nisandan beri en kanlı saldırı

Öte yandan İsrail’in saldırısının ardından İsrail’e 4 roketin fırlatıldığı, sorumluluğu İslami Cihad ve sol görüşlü Halk Cephesi’nin üstlendiği bildirildi.

Gazze’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas’tan yapılan açıklamada da İsrail’in saldırılarını gittikçe arttırdığı kaydedildi.

Bugünkü saldırı, 18 örgüt üyesinin öldürülüğü Nisan ayından sonraki en kanlı saldırı oldu.

Geçen hafta içi Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket atılmış, bunu karşılığında İsrail savaş uçakları 3 yeri vurmuş, saldırılarda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Ajanslar ve timeturk

Bir cevap yazın