Komşusu sokakta donarken sıcakta yatan…

Taksim’de Emek ve Adalet Platformu, Kalplere Sevinç Bırakanlar İnsiyatifi, Mazlum-Der, İHH, Şefkat-Der, Özgür Açılım Platformu, Mavera Gençlik Hareketi’nin desteği kalabalık bir gurup sokakta yaşayan evsizlerin durumuna dikkat çekmek için “Birimiz Üşüyorsa Herkes Üşür” eylemi yaptı.

Yanlarında getirdikleri, “Devlet evsizlere sahip çık”, “Hava -5 insanlık ölüyor”, “Evsizler villalara”, Birimiz üşürse, üşürüz hepimiz de”, “Aç olan komşundan kaçamazsın” ve “One Minute biz de sizinle üşüyoruz” yazılı dövizleri açan grup ve eyleme destek verenler basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yapılan ortak basın açıklamasında, İstanbul’da 7 bin ile 10 bin arasında,Türkiyegenelinde ise 70 bin kişinin evsiz olduğunu hatırlatıldı.

Açıklamada, sokakta yaşayan vatandaşlar için 81 ilde de ev, yemek ve nitelikli barınma imkanı verilmesi gerektiği vurgulandı.

Onlar biçare, biz de bigane olmayalım

Emek ve Adalet Platformu’nun çağrı metninde ise şu ifadeler yer aldı:

“Ne rüzgarların sokak kenarlarında biriktirdiği çöplerdir, ne de kaderin sahiline vurmuş mültecilerdir onlar. Rabbin hayat üflediği şerefli mahlukatlardır herkes gibi. Usul usul adımlarla geçeriz yanlarından. Usul usul adımlarla geçtiğimiz birçok şey gibi. Usul usul adımlarla kaybetmeden insanlığımızı. Usulca kendimize itiraf edelim. Her hayatın bir sahibi var ve hiçbir insan hayatlarımızın sahibi değildir. Günlük hayatın meşgalelerinden sıyrılıp çırılçıplak bir gerçeği deklare edelim aleme.

Şu mala mülke hükmedenler! Hiçbir zaman hükmedemeyeceğiniz hayatı size vermeyeceğiz. Bizim olan canımızı da sahibinden başkasına emanet etmeyeceğiz.

Tam 70 bin kişi, evsizler ordusu. Ve 70 milyonluk bir ülkede donarak ölüyorlar. Donarak ölen komşumuzdan nasıl helallik isteriz! Dünyanın bilmem kaçıncı ekonomisiymişiz!

Donarak ölen bir insandan nasıl helallik istenir, bu sualimiz de ilim sahiplerine.

Onlar biçare, biz de bigane olmayalım.”

Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan konuşmasında “Sokaklarda evsizler horlanıyor, itilip kakılıyor, lokantalara alınmıyor, kimsesiz yaşlı nineler ve hatta dedeler tecavüze uğruyor… Defalarca müracaat etmemize rağmen evsizler için mekan açmıyorlar. Varolanı da tamirde, bakımda diyerek yapılan müracaatları geri çeviriyorlar. Bu nasıl devlet, bu nasıl hükümet?” şeklinde konuştu.

Platform Haber

 

 

 

Bir cevap yazın