Depremzedeye cop ve biber gazı

Van Edremit merkezli 5,6 şiddetindeki depremin ardından, depremzedeler Bayram otelin önüne gelen Vali Münir Karaloğlu ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı protesto etti; polis depremzedelere biber gazı ile müdahale etti.

Van Valiliği önünde sabah saatlerinde “Vali istifa” sloganı atan bir gruba tazyikli suyla polis müdahale etmiş; iki kişi gözaltına alınmıştı.

Buradan ayrılan grup, arama kurtarma çalışmaları yapılan Bayram Oteli’nin önüne geldiklerinde, Vali Karaloğlu, Başbakan Yardımcısı Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile karşılaştı.

300 kadar depremzede, Vali Karaloğlu’nu görünce “Vali istifa” diye bağırarak “Vali Karaloğlu ‘Deprem bitti, yıkılmayan evlerinize girebilirsiniz’ dedi. Vali dediği için binalara girenler, yaşamlarını kaybetti” dedi.

Bakan Atalay, kalabalığa “Bir dakika beni dinleyin” diye seslendi ancak kalabalığın tepkisi sürünce bütün bakanlar bölgeden ayrıldı. Polis, grubun dağılmaması üzerine biber gazı sıktı; etrafa dağılan gaz, arama kurtarma ve sağlık ekibindekileri de etkiledi.

Çıkan olaylarda, toplam üç kişinin gözaltına alındığı belirtildi

ATILAN GAZ BOMBALARI ENKAZ ÇALIŞMALARINI DA ETKİLEDİ

Bayram Otel’in üç ayrı bölgesinde JAK (Jandarma Arama Kurtarma) ekibi ile birlikte çalışan SAR (Search and Rescue) ekibi enkaz çalışması sırasındaki gelişmeleri an be an ekibintwitter’daki hesabından aktarıyor. Otel enkazının hemen yakınında gerçekleşen gerginliğin ve gaz bombası atılmasının ardından ‘Enkaz çalışmalarımız esnasında atılan gaz bombası nedeniyle ekibimiz çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı’ mesajı da twitter hesabından paylaşıldı. 

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

Bir cevap yazın