Kentsel dönüşüm değil, yeni rant!

Guardian muhabiri Constanze Letsch imzalı haber, Sulukule’deki kentsel dönüşüm projesiyle Romanların yıkılan yaşamlarını ve yaratılan rantı ele alıyor.

Yüzlerce Sulukulelinin evlerinden edilmesiyle boşaltılan alanda inşa edilen yeni villaların satışa çıktığına dikkat çeken Guardian muhabiri, tarihteki en eski kalıcı Roman yerleşimlerinden Sulukule’deki projenin 2005 yılında uygulamaya geçildiğini hatırlatıyor.

Dünya çapındaki protestolar, UNESCO’dan gelen uyarı ve projenin durdurulması için açılan davalara karşın, zorla tahliyelerin ve yıkımların 2008’de başlatıldığı kaydediliyor.

Şimdiyse, bin yıldan uzun süredir Roman toplumuna ev sahipliği yapan yerde 640 “Osmanlı tarzı” villa inşa edildiği belirtiliyor.

Projenin amacı, rant elde etmekti

Projeyle 3,400 Romanın evlerini metrekaresi 500 liradan satmaya zorlandığı, yerlerine inşa edilen yeni evlerin ise metrekaresi 3,500-4,000 liraya satıldığı söyleniyor.

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, aylık gelirleri 300 lira olan eski semt sakinlerinin bu evleri satın almasının imkansız olduğunu belirterek, ”Zaten başından beri kentsel yenileme değildi bu projenin amacı, rant elde etmek, Romanları kent merkezinden uzaklaştırmaktı” diyor.

‘Kiracılar düşünülmüyor’

40 yıldan uzun süre Sulukule’de oturan Sami Zogun’un Taşoluk’taki yeni evine gitmek için 1,5 saatlik otobüs yolculuğu yapması gerektiği, seyahat, kira ve faturalar için ayda 550 lira harcamak zorunda kaldığı söyleniyor.

Zogun’un oğlunun, masrafları karşılayabilmeleri için kendi evini satmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Zogun, “Benim evim olsaydı bir çivisini bile satmazdım. Benim için ahşap evimiz cennet gibiydi. Yeni TOKİ evleri altın kafese benziyor. Hayat yok, yapacak hiçbir şey yok” diyor.

Haberde görüşlerine yer verilen İstanbul Mimarlar Odası’ndan Mücella yapıcı ise Türkiye’de kentsel dönüşüm projelerinin ev sahiplerine odaklandığını belirtiyor.

Yapıcı, “En kötü etkilenecek durumda olmalarına karşın, kiracılar hiç hesaba katılmıyor” diyor.

Kaynak BBC Türkçe

 

 

 

Bir cevap yazın