Yapı sistemi rant aracı haline getirildi

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi ve Kayseri Kent Konseyi Başkanı Hakan Mahiroğlu, Van’da meydana gelen deprem sonrası artçı sarsıntıların olacağı bilinmesine rağmen hasar gören veya görmeyen yapıların kullanılmasının doğru olmadığına işaret etti. Yapı sisteminin rant aracı haline getirildiğine dikkat çeken Mahiroğlu, Van depreminin ardından hiçbir sorumlu hakkında işlem yapılmamasının da ilginç bir durum olduğunu söyledi.

Mahiroğlu, “İnsaf yahu o kadar yıkılan bina var, o kadar ölü var yaralı var aradan günler geçmiş hala hiçbir sorumlu hakkında ne bir işlem yapıldı, ne de bu konuda bir düşünceden bahsediliyor. Depremden sonra artçı sarsıntıların olacağı bilinmesine rağmen hasar gören, görmeyen yapılara ilişkin göz kararı yapılan tespit çalışmasından başka bir çalışma yapılmamış. Günler sonra gelen 5.4 şiddetindeki depremde sadece bu çalışmanın düzeyli bir şekilde yapılmaması yüzünden yeni yıkımlara yeni ölümlere yol açmış ve bu konuda da kimseden ses çıkmıyor.” diye konuştu.

İstanbul’daki binaların çürük olduğu yönünde yapılan açıklamalara da değinen Mahiroğlu, bu açıklamanın cinayet işleyen birinin itirafından ne farkının olduğunu sordu.

Mahiroğlu, “Sanki uzaylılar mı geldi İstanbul’da, Ankara’da, Kayseri’de, Van’da, Düzce’de kaçak ve çürük yapılar yaptı. O halde bu itirafı yapanlar için en azından görevi ihmal açısından değerlendirilip gerekenlerin yapılması gerekmez mi? Gerekmez. Çünkü burası Türkiye. Binlerce insanımızı İzmit’te, Adapazarı’nda, Gölcük’te kaybettik de ne oldu. O binaların iznini verenler, denetleyenler ya da o binalara göz yumanlar, yapanlar hakkında bir tek işlem yapıldığını duydunuz mu? Yada Elazığ depreminden sonra ya da Van depreminden sonra. Duyamazsınız çünkü burası Türkiye.” eleştirisinde bulundu.

Bir cevap yazın