Enkazın altında kalanlar

Van depremi ile birlikte yeniden başlayan tartışmalar, deprem güvenliği üzerinden devam ettiriliyor.

Yaşanan kayıplar, mağduriyetler ve travmaların deprem sonrasında da devam ettiğini kendi tecrübelerimizden biliyoruz.

1999 depremine, 28 Şubat’ta kendine saygısını yitirmiş dindar camianın bir anlamda “yıkılmadık, buradayız” çığlığı damgasını vurmuştu.

99 depreminde İslami camianın devlete rağmen yürüttüğü çalışmalar, Van depreminde büyük oranda devletin imkanları ve desteğiyle yürütülüyor.

Ancak çapı ve etkileri Marmara depremine kıyasla hafif olan afet durumuna karşın, acil mağduriyetlerin dahi karşılanamadığı meydanda.

70 milyonluk Devletin tam desteği ve tüm İslami STK’ların mesaisine rağmen(!), bölge insanının yaşadığı çaresizlik devletin valisi tarafından  “Şehir adeta hayalet bir kente dönüşmüş durumda. Halen yardıma büyük ihtiyacımız var. Kamuoyunda duyarlılık düştü. İkinci Van depreminin yıkıcılığı tam anlaşılamadı. Van’da gıda ve giyim takviyesine de ihtiyacımız var. Kamuoyundan yardım bekliyoruz.” şeklinde itiraf ediliyor.

Bölgeyi kanunen “afet bölgesi” ilan etmesi gerekirken “Bahara kadar sabredin” diyen Başbakan, herhalde Başörtüsü meselesinde de uyguladığı “Biraz daha bekleyin” mesajının kitle(si) üzerindeki inandırıcılığına güveniyor.

Dahası sonradan “Burada çok ciddi sorun var, bana her şey tam anlatılmamış” çıkışıyla durumu kurtarmaya çalışırken bile  “yandaş” basın tarafından da bir kez daha kahraman ilan ediliveriyor!

Pes doğrusu…

Ve şu ana kadar etrafındaki beceriksizler yüzünden sorunu tam aymayan Başbakan, ayar aymaz “İnsanları Mersin’e taşımak için otobüs kiralatma” emrini veriyor.

Gerçekten çok gerçekçi ve samimi bir tutum!

On iki yıldır toplanan deprem paralarıyla yeni bir Van inşa edilebilecekken, soğuktan üşüyen vatandaşını “otobüs kiralayarak” sıcak bölgelere(!) gönderen bir Hükümet var karşımızda.

Evet, Hükümet üyelerinin ve Başbakanın her biri bir skandal olan açıklamalarına, mağdur olan on binlerce insanın şehri terk etmesi gerçeğine rağmen, dindar camiadan yine tık yok.

Herkes kendi STK’sının yardım faaliyetlerinin P.R. çalışmalarıyla meşgul.

Bol dram, duygu ve melodram var lakin tek bir eleştiri, hesap sorma yok.

Kamuoyu ise yavaş yavaş “kentsel dönüşüm “adı altında korkunç bir mülkiyet talanına hazırlanıyor.

Hükümetin her durumdan, hatta felaketlerden dahi kendi yararına sonuçlar elde edebilme yeteneği gerçekten hayranlık uyandırıcı!

Korkarım ki, -Allah muhafaza etsin- yeni bir deprem olmazsa, kamuoyunun dikkati, Van’da yaşayan insanlardan ziyade soyut deprem tartışmalarına, ve “kentsel dönüşüm”ün ne kadar öncelikli bir mesele olduğuna çevrileceğe benzer.

 

 

 

 

One thought on “Enkazın altında kalanlar

  • deprem paralarını duble yollara yatırmışlar, bunu da pişkince anlattılar. şimdi duble yollardan halkı mersin’e taşıyacaklar demek ki… yağma ve talanın sembolü duble yollara feda ettiler depremzedeleri…

Bir cevap yazın