İşe gelince başörtünüzü çıkartır mısınız?

Almanya’da başörtüsü takan Müslüman kadınlar iş bulmakta güçlük çekiyor. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor. Almanya’da dini gerekliliklerin yerine getirilmesi Anayasa teminatı altında ama pratikte durum farklı. Özellikle yüksek niteliklerin arandığı, müşteri iletişiminin ön planda olduğu işlerde başörtülü kadınların şansı neredeyse yok. Nitelikli olup akıcı Almanca konuşsalar da çoğu işsiz.

Köln’de doğup büyüyen 35 yaşındaki Gül Duman , üniversiteyi bitirip ardından öğretmenlik eğitimi almış. Sayısız iş başvurusunda bulunmuş ama yanıt alamamış. Gül Duman sonunda bir görüşmeye çağrılmış ama mülakatın sonuna doğru “İşe geldiğinizde başörtünüzü çıkartmaya razı mısınız?” sorusuyla karşılaştığını söylüyor. Bunu kabul etmeyen Gül Duman, kendisine başvuru formunu geri verdiklerini belirtiyor.

Başörtünüzü çıkartır mısınız?

Köln’de Müslüman kadınlar için meslek içi eğitim sunan bir kurumun eğitmeni Wiltrud Meyer de bu duruma sıkça tanık olduğunu söylüyor. Meyer bir başka örnek veriyor:

“Geçtiğimiz yıl bir genç kadın altı ay bir mağazada çalıştı. Ondan memnun kaldılar ama iş geçici ve düşük ücretliydi. Müdürü, başörtüsünü çıkartması koşuluyla ona dolgun ücretle kadrolu iş teklif etti.”

Müslüman kadınlar daha başvuru aşamasında güçlükle karşılaşıyor. Örneğin, başörtülü bir fotoğraf yanıt alma şansını azaltıyor. Özellikle de müşteri ilişkilerinin ön planda olduğu işlerde.

Haberin tamamı Deutsche Welle Türkçe

Hummel, Ulrike / Çeviri: Deniz Eğilmez

Editör: Ahmet Günaltay

 

 

Bir cevap yazın