Ankara’da başörtülü stajyerlere hakaret ve darp

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyan 2 örtülü öğrenci, uygulama dersi için üniversiteye bağlı anaokulunda büyük bir zulümle karşılaştılar. Zulüme direnince de tartaklandılar.

2 Kasım günü “beden eğitimi ve oyun öğretimi” dersinin uygulamasını yapmak üzere Gazi Üniversitesi Ana Okuluna giden başörtülü iki öğrenci A.G. ve S.K. önce içeri alınmadılar, direnince güvenlik tehdidi ile karşılaştılar. Ana Okulu yönetimi tarafından derse alınmama gerekçesi olarak kılık kıyafetleri gösterilirken, hiçbir yasal dayanak belirtilmeden zulme tabi tutuldular. 16 Kasım günü başörtülü öğrenciler yeniden aynı dersin uygulamasını yapmak üzere Ana Okuluna gittiklerinde bu kez dersin hocası tarafından 5 yaşındaki çocukların önünde taciz ve tehdit edildiler.

İşte skandal olayın detayları

Başörtülü olduğu için derse alınmayan A.G., olay günü yaşananları şöyle anlattı: “2 Kasım günü dersin hocası Yrd. Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin ve Ana Okulu Müdürü Bilge Koçak tarafından hiçbir yasal dayanak göstermeksizin uygulama yapmamız engellendi. Müdür Koçak, bu şekilde derse girersek güvenliği devreye sokacağını söyledi. 16 Kasım’da ikinci uygulamayı yapmak üzere tekrar gittik. Yine engel olunmak istenildi. 5 Yaş sınıfının önünde Fatma Tezel Şahin, bir elinden belimden iterken diğer eli ile kapıyı işaret ederek ‘haydi çıkın, yormayın beni’ diye bağırarak içeri almak istemedi. Fakat arkadaşım ile birlikte başörtülü olarak 5 yaş sınıfına uygulamamızı yapmak için direnerek girdik. Bunun üzerine hocamız sınıfın kapısından , ‘çıkın dışarı’ diye bağırdı. Bizler çıkmayınca yanımıza gelip iki kolumuzdan tutarak bizi sınıftan çıkartmaya çalıştı. Çekiştirdi, itti… 5 yaşındaki çocuklar ise tüm bu olayları hayretle izlediler. Olup bitene anlam vermeye çalışan çocukların karşısında bu olaylar yaşanırken, biz onların hayal dünyasını sarsmamak için sakin durmaya çalıştık. Biz tüm bu yaşadıklarımıza rağmen sınıftan çıkmayacağımızı belirttiğimizde hocamız Şahin, ‘Siz başörtülü olarak sınıfa girerseniz, ben de sizin uygulamanızı yapılmamış sayacağım’ diyerek bizi dersten bırakmak ile tehdit etti. Biz gerilimin tırmanmaması adına tepki göstermeyip, anasınıfında uygulamamızı tamamladık.”

Hukuki mücadele başlatılacak

A.G. gibi aynı durumdan mağdur olan başörtülü öğrenci S.K. ise, hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi. Derse girerek uygulama yapmalarının yasalar gereği en tabi hakları olduğunu vurgulayan S.K, “Doğuştan bize tanınan haklar birileri eliyle alınmak isteniyor. Eğitim hakkı ise her bireyin hakkıdır. Bu hak anayasa ile de güvence altına alınmıştır. Yaşadığımız olay karşısında duygularımı ifade etmek bile istemiyorum. Düşünün 5 yaşında onlarca çocuk ve karşılarında örtülü oldukları için 2. sınıf vatandaş muamelesi gören bizler. Biz şimdi başta YÖK olmak üzere tüm yetkililerin konu hakkında araştırma yapmasını istiyoruz. Bu araştırma sonuçlandırılarak benzer olayların tekrar yaşanmaması için ellerinden geleni yapmalarını istiyoruz. Biz elimizden gelen mücadeleyi yasalar çerçevesinde göstereceğiz” dedi.

ARSLAN DEĞİRMENCİ

MİLAT GAZETESİ

 

 

Bir cevap yazın