Tahrir Meydanı’na ordudan kanlı müdahale

Mısır’ın Tahrir Meydanı’nda üç gündür süren çatışmalarda ölü sayısının 33’e yükseldiği bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre göstericiler Tahrir Meydanı’na geri dönerek kontrolü kısmen ele geçirdi, polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar dün gece de devam etti.

Mısır’ın yarı resmi El Ahram gazetesi de iktidardaki Yüksek Askeri Konsey’in bugün başkent Kahire’de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edebileceğini duyurdu.

Çatışmaların ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye ile Suveyş kentinde de devam ettiği, bu bölgelerde de çok sayıda yaralının bulunduğu kaydedildi.

Mısır’da Tahrir Meydanı’ndaki protesto gösterilerinde yaralı sayısının bine yaklaştığı belirtildi.

Tahrir’de Değişen Ne?

Hüsnü Mübarek’i devirmek için Tahrir meydanını dolduran Mısırlıları El-Cezire ve tüm dünya medyası canlı yayında dünyaya izletmişti.

Meydanları dolduran Mısırlıları Mübarek’in polisleri dağıtmaya çalışmış ama karşılarında orduyu bulmuşlardı.

Yani öyle bir devrimdi ki (!) devrimcileri rejimin askerleri koruyordu. Göstericiler, polis ve asker arasında yaşanan kovalamacaları felan ayrıntılı bir şekilde ‘Arap Baharı’ resmi kanalı El-Cezire’den dakika dakika izledik…

Neyse, askerlerin de eşliğiyle Mübarek devrildi yerine ‘geçiş süreci’ için halkı koruyan (!) askerler geldi. Ama devrim yaptığını sanan Mısırlılar baktı ki bu asker, yönetimi kendi istediği gibi şekillendirmeye ve halka bırakmamaya niyetli.

İşte bu noktada sokağa örgütlü bir güç çıktı: İhvan-ı Müslimin !

Askeri konseye karşı yeni ve öncekine oranla daha gerçek bir devrim amaçlayan İhvan ilk defa örgütlü bir şekilde sokağa çıktı ve Tahrir’i doldurdu, Mısır’ın birçok yerinde gösteriler başladı.

Ama bu sefer bir şeyler farklı gelişti. Önceki Tahrir eylemlerinde halkı koruyan askerler bu sefer sokaktaki onbinlerce Mısırlının aslında halk olmadığını iddia ediyordu, daha önce tüm eylemleri şanlı devrim mottolarıyla sunan El-Cezire naklen yayınlarını yapmaya yeltenmedi tam tersine sokaktakilerin yağmacı olduğu propagandasını yapmaya başladı.

Cihad Kayaduman, İslami Gündem Genel Yayın Yönetmeni 

isra haber

 

Bir cevap yazın