ABD Kongresi’ni “işgal” ettiler

ABD’de “Washington’u İşgal Et” protestocuları sürpriz bir şekilde girdikleri ABD Kongresi’ni birkaç dakikalığına “İşgal” etti.

Yaklaşık 2 aydır çadır kurdukları Özgürlük Meydanı’nda sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklara başlayan protestocular, polisin dikkatini çekmeme adına kongre binasına yürüyüşlerine küçük gruplar halinde başladı.

Birbirlerinden 3-5 dakika arayla kongrenin senato çalışma binalarından Dirksen’e giren protestocular, daha sonra koridorlarda üzerlerini değiştirip protesto tişörtlerini giydi.

Binanın holüne gelen protestocular, burada pankartlarını açıp slogan atmaya başladı. “Biz yüzde 99’uz, kongre yüzde 1’i temsil ediyor” gibi sloganlar atan protestoclar, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Binadaki çalışanların ara katlar ve merdivenlerden izlediği eylemde kongre polisi de herhangi bir olaya karşı hazırda bekledi. Protestocular, Kongre polisinin yaptıkları eylemin kanuna aykırı olduğu yönündeki uyarılarının ve son yapılan ikazın ardından slogan atmaya devam ederek kongre binasından ayrıldı.

Beyaz Saray’ın önüne sembolik çadır

Grup daha sonra yine polis ekiplerinin eşliğinde Beyaz Saray’ın önüne geldi. Burada üzerinde “işgal”yazılı ABD bayrağı açan protestocular, “yüzde 99’u” temsilen sembolik çadır kurup içine oturdu. Göstericilerin Beyaz Saray önündeki eylemi de olaysız sona erdi.

Cnntürk

 

 

Bir cevap yazın