Okula çağırdılar, başörtülü gelince almadılar

Adana’da başörtüleri sebebiyle okula alınmayarak mağdur edilen öğrencilere her geçen gün bir yenisi daha eklenirken, hukuk tanımaz uygulamaların son örneği Yüreğir İlçesi Gaffar Okan İlköğretim Okulu’nda yaşandı. Başörtüsüyle okuyamadıkları için iki yıl önce okulu bırakmak zorunda kalan Rümeysa (12) ve Sena Altınkara (11) isimli öğrenciler, okul idaresince okula çağrıldı. Davet üzerine okula giden kardeşler, başörtülü okumak istediklerini beyan edince aynı okul idaresince, “böyle okuyamazsınız” denilerek tekrar eve gönderildi.

“Haydi Kızlar Okula Ama Başörtülüler Hariç”

Kızlarının iki yıl önce başörtüsü yasağı sebebiyle okulu bıraktığını, okul idaresinin daveti üzerine tekrar okula götürdüğünü ancak aynı yasağın yine karşılarına çıktığını belirten Rümeysa ve Sena adlı öğrencilerin babası Yadin Altınkara, ‘haydi kızlar okula’ sloganıyla başlatılan kampanyaların, “başörtülü kızlar hariç’ şeklinde uygulandığını söyledi.

“Kızlarının Başını Açarak Okula Yolla Aksi Halde Devlet Onları Senden Alır”

Okul idaresinin bu uygulamasının büyük bir skandal olduğunu savunan Altınkara; “Okul müdürü beni çağırınca gittim. Bana, kızlarımı okula getirmemi söyledi. Ben de kızlarımı alarak okula götürdüm. Bu sefer de ‘kızların başını açsın, yoksa okula almam. Okula başları açık gelmeleri gerekiyor.’ dedi. Ben de, ‘kızlarım iki yıl oldu okula gitmiyor. Ben size kızlarımın başörtüsü taktığını söylemiştim. Başörtüsünü kendi isteğiyle, inançları gereği takıyorlar’ dedim. Bunun üzerine çocuklarımı okula almadılar ve bizi gönderdiler” şeklinde konuştu.

Altınkara, okul idaresinin kendisine, “kızlarının başını açarak okula yolla, aksi takdir de sana para cezası gelecek. Hatta kızlarını yollamazsan devlet onları senden alır” dediğini ifade etti.

(Ayhan Kaya – İLKHA)

Bir cevap yazın