Kardeşlik, Adalet, Barış Yürüyüşü 26 Kasım’da

MAZLUMDER İstanbul Şubesi, AKDAV, Anadolu Platformu, AKV, Kalplere Sevinç Bırakanlar İnisiyatifi, Emek ve Adalet Platformu ve Mavera Gençlik Hareketi bir basın toplantısı yaparak MAZLUMDER’in de içinde olduğu Barış İnisiyatifleri tarafından 26 Kasım Cumartesi günü Tünel’den Taksim’e yapılacak olan “KARDEŞLİK, ADALET, BARIŞ” yürüyüşü için destek çağrısında bulundular.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde yapılan toplantıda ilk olarak MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar konuştu. Sarıyaşar konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’de seçim öncesinde tırmanan çatışmalı sürecin seçimden sonra bir takım çözüm yollarıyla barış sürecine evrileceği beklentisi vardı. Fakat seçimden sonra devam eden çatışmalı süreç Kürt sorunu üzerinde çözüm yollarını tıkayarak şiddetlendirdi. Çözüm iradesinin yükseldiği bu günleri çatışmaların da yükseldiği günler olarak gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla toplumun topyekûn çözüm iradesini destekleyen ve bu noktadaki çaba ve gayretlerin önünü açacak tavırlarını ortaya koymalarının önemli olduğunu düşünüyor, barışa yönelik her türlü çabanın desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. MAZLUMDER olarak, Barış İnisiyatifleri çatısı altında toplanan kurumlarla birlikte “KARDEŞLİK, ADALET, BARIŞ” adı altında 26 Kasım Cumartesi günü 15.00’da Tünel’den Taksim’e yapacağımız yürüyüşe herkesin katılımını bekliyoruz”.

Daha sonra konuşan AKDAV Başkanı Ahmet Çamurluoğlu ise konuşmasında adalet ve özgürlüğün herkes için geçerli olması gerektiğini söyleyerek Kürt sorununun bu topraklarda yaşanmaması gerektiğini, bin yıllık geleneğin de buna şahit olduğunu söyledi. Çamurluoğlu: “Allah’ın insana yaratılıştan verdiği hakların bir kişi ya da kurum tarafından kısıtlanmasına kesinlikle karşıyız. İnadına kardeşlik, inadına adalet, inadına barış istiyoruz ve “KARDEŞLİK, ADALET, BARIŞ” yürüyüşüne destek vereceğiz. İslami hassasiyetleri olan kurumların da bu yürüyüşe katılmaları noktasında buradan çağrı yapıyoruz” dedi.

Emek ve Adalet Platformu’ndan Ümmü Gülsüm Akkuş ise barış için her kesimin bu konuda yapılan çalışmalara destek vermesi gerektiğini söyledi.

Mavera Gençlik Hareketi adına konuşan Tuba Nur Sönmez de “Bizler bu topraklarda kardeşliğe, adalete ve barışa özlem duyan gençler olarak Cumartesi günü Taksim’de olacağız, bütün genç arkadaşları da aramızda görmek istiyoruz” dedi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Basın Bürosu

“KARDEŞLİK, ADALET, BARIŞ” YÜRÜYÜŞÜ

Tarih: 26 Kasım Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: Tünel’den Taksim Meydanı’na Yürüyüş

 

Bir cevap yazın