Akyazı 251. hafta: 28 Şubatçılar da yargılansın!

Ülkemizde bu günlerde yakın tarih tartışmaları yapılmaktadır. Bugün geçmişiyle yüzleşmekten çekinenler ya atalarının yaptıklarından utanç duymaktalar ya da yapılan zulümleri onaylamaya devam etmekteler.

Her ne adına yapılmış olursa olsun istiklal mahkemelerinin idam sehpalarına gönderdiği binlerce masum, savunmasız ve günahsız insanların vebali, şapka giymedikleri için asılan insanların vebali, dersim katliamının vebali kimin kimlerin? Tek partili dönemin acımasızca halkına uyguladığı baskılar zulümler beraberinde irtica bahanesiyle acımasızca yapılan idamlar sorgulanmalıdır. İktidarın özür dilemesi olumludur. Ancak dönemin iktidar partisi CHP’nin bugünkü mirasçıları hem özür dilemeli hem de yapılanların ya gerekçesini anlatmalı yada iğrençliğini söyleyerek Lanetlemelidirler.

Bir beldede olağanüstü durum vehmederek o beldedeki insanları katletmek ancak diktatörlere mahsustur. Dünya’da dünde bugünde hiçbir idare halkına zulmederek abâd olmamıştır.

28 Şubat sürecinin gecikmeli de olsa sorgulanmaya başlamasını önemli buluyoruz. Post modern darbe olarak adlandırılan ve meşru iktidar haksızlıklarla ithamlarla, irtica bahaneleriyle iktidardan uzaklaştırıldı. Birçok mütedeyyin insan günlük yaşamlarını İslami olarak düzenledikleri gerekçesiyle düşman ilan edildi, kışlalardan atılarak memuriyetlerine son verildi, başörtülü oldukları için öğrenciler okullardan atıldı. Dahası hiçbir hukuki gerekçesi olmadan sorgulandılar işkence gördüler. Darbeciler bu zulümlerin bin yıl daha süreceğini söylediler. Beyler cuntacıların bir hesabı varsa elbette mazlum halkın Allah’ı, Rabbimizin’de bir hesabı var elbette. Evet 28 Şubat’ı kabusa çevirenler kim olursa olsun adil olarak sorgulanmalı ve yargılanmalıdır. İnsanların şahsiyetlerine maneviyatlarına kastedenlere gerekli cezai müeyyide uygulanmalıdır.

Komşumuz Suriye’de, Baascı diktatör Beşar kendi halkını katletmeye devam ediyor. Halklarını öldüren tüm diktatörleri lanetliyoruz. Temennimiz Suriyeli kardeşlerimizin bir’an önce arzuladıkları idareye kavuşmalıdırlar.

26 Kasım 2011 Bugün İstanbul’da Mazlumder, Akdav ve birçok sivil toplum kuruluşunun desteklediği Kardeşlik Adalet ve Barış yürüyüşü yapılıyor. Tüm katılanları Akyazı’dan selamlıyoruz, yürüyüşü destekliyoruz.

Bugün Hicri yılbaşımız 1 muharrem 1433 tüm Müslümanların yeni yılını tebrik ederiz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

Burhan CİMŞİT

 

Bir cevap yazın