Akyazı 250. hafta: Başörtülü sürgününe son!

Adana’nın Yüreğir ilçesi Mehmet ali Yılmaz ilköğretim okulu öğrencileri Rumeysa SAMSAMA ve Bahar GÜZEL, İsmail Sefa ÖZLER ilköğretim okulu öğrencileri Şüheda DURSUN ve Besra YAVUZ, Koza ilköğretim okulu öğrencileri Sena Nur KAYA, Hacer SÜLÜN ve Zehra Betül ŞANVERDİ, Karacaoğlan ilköğretim okulu öğrencileri Zeynep TANIŞ ve Sümeyye TANIŞ için okul idareleri ayrı ayrı sürgün kararı alıp velilerine tebliğ ettiler. İzmir menemen asırlık 100 yıl ilköğretim okulu öğrencileri melek ve mümine kalkan kardeşler de okul idaresi tarafından sürgün edildiler.

Tüm okul idarecilerine ve milli eğitim müdürlerine sesleniyoruz. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların çocuklarına başörtülü oldukları gerekçesiyle ayrımcılık yaparak İslam dinine düşman olmayın! Milli eğitim bakanlığı kendine bağlı birimlerdeki bu insanlık dışı ayıpları biran önce ortadan kaldırmalıdır.

Ülkemiz ve dünyada yine çok sıcak gelişmelerin yaşandığı bir haftayı geride bırakırken, Müslüman coğrafyalardaki acı, kan ve gözyaşı dinmek bilmiyor. Van’daki depremzede kardeşlerimizin kış şartlarına girdiğimiz şu günlerde daha çok yardım ve duaya ihtiyaçları olduğunu unutmayalım. Bu yüzden şartlar düzelinceye kadar Van’daki kardeşlerimize gereken ilgiyi göstermek ve yardım kampanyalarımızı sürdürmek zorundayız.

Diğer taraftan yanıbaşımızdaki Suriye’deki dikta rejiminin baskıcı uygulamaları devam ederken,muhaliflerin Esad rejimine karşı isyanı ve direnişi de hız kazanmaktadır..Eli kanlı diktatör Esad’ın Arap birliğinin aldığı yaptırım kararlarını da hiçe sayarak zulüm ve katliamlarını sürdürmesi, Suriye’deki baas rejiminin karakterini çok iyi yansıtmaktadır.Zulüm ilelebet payidar olmayacağı gibi zalimler de bir gün nasıl bir inkılap ile devrileceklerini göreceklerdir.Suriye’deki kardeşlerimizin zorba Esad rejimine karşı olan direnişini bir kez daha selamlıyor,tüm mazlum Suriye halkının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

Ülkemizdeki önemli gündem maddelerinden biri olan yeni anayasa konusundaki çalışmaların bir süredir yavaşladığı gözlenmektedir. Siyasi parti temsilcilerinin meclis başkanı tarafından oluşturulan anayasa çalışma grubunda şu ana kadar beklenen çabayı sergilememeleri ve özellikle muhalefet çevrelerinin işi yokuşa sürecek açıklamalarda bulunmaları kaygıyla izlenmektedir. Halkımız askeri darbe ürünü olan 82 anayasasının biran önce yürürlükten kaldırılmasını talep etmektedir. Siyasetçilerin görevi ise sivil toplumun isteklerini dikkate alarak özgürlükçü bir anayasa yapımını kolaylaştırmaktır. Dolayısıyla anayasa çalışması şu anda ülkenin en acil ve önemli meselesi olup bu süreci dikkatle izlemeye devam edeceğiz.

Son günlerde tartışılmakta olan vicdani ret ile ilgili yapılacak düzenlemeleri ise insan hakları bağlamında önemsiyoruz. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi zorunlu askerlik uygulamasına karşı vicdani ret hakkından yararlanmak isteyen gençlerin dini ve felsefi inanç ve görüşlerine saygı gösterilmeli ve bu insanlarımız hemen vatan haini yaftalamasıyla itham edilmemelidir. Hemen hemen tüm batı ülkelerinde olan bir uygulamadan kendi insanlarımızın yararlandırılmasına karşı çıkmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Ülkemizde ve dünyada adalet, hukuk ve özgürlüğün hâkim olması temennisiyle gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şube Bşk.

Mahmut ALEMDAR

 

 

Bir cevap yazın