Ankara 303. hafta: Yasak mağdurlarından da özür dilensin!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından düzenlenen 303. hafta basın açıklamasına hoş geldiniz. Hak arama ve özgürlük mücadelemize ara vermeksizin 303 haftadır devam ediyoruz. Nerede ise insanlık tarihi ile yaşıt olan hak ve batıl savaşında zafer sabredenlerin ve yorulmaksızın çalışanların olacaktır. Bizler inanıyoruz ki “ Çözümde görev almayanlar problemin bir parçası olurlar.” Bu sebeple geride bıraktığımız 303 hafta mücadele azmimizi daha da bir perçinlemiştir. Bu süreçte bizlerle beraber ter döken kardeşlerimizden Allah razı olsun diyoruz.

Devlet kendi insanına yaptığı zulümlerle yüzleşmeye başladı. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’IN başta Dersim katliamı olmak üzere ülkede yaşanan zulümlerden , devlet adına özür dilemesi son derece sevindiricidir. Aynı özrün meclis çatısında yapılması ve tutanaklara yer alması , resmi gazetede yayınlanması gerektiğine inanıyoruz. Başta Dersim olmak üzere, cumhuriyet tarihinde ne kadar inancı ve düşüncesinden dolayı zulme uğramış, hapsedilmiş, sosyal hayatta yok edilmeye çalışılmış insanlardan da resmi olarak özür dilenmelidir. Mağdur olan kişi ve ailelerine mahkeme yolu açılmalı, maddi ve manevi tazminat ödenmelidir.

Suriye ayaklanması güç oyunlarına kurban gitmesin. Suriye hükümetinin, Suriye nüfusunun büyük bir kısmının güvenini kazanmayı başaramaması, muhalefetin dış güçlere giderek artan bağımlılığı ve bazı Arap medya kuruluşlarının mezhepçilik ve iç savaş yangınını körüklemesi, Suriye’deki çıkmazı daha tehlikeli bir hale dönüştürüyor. Lübnan tarzı bir iç savaş ya da Libya tarzı yabancı askeri müdahale gündemde olan Suriyede ki bu durum kaygı verici. Suriye, kaderini kendilerine hizmet eden dış kuvvetlerin elinden kurtarmak için mücadele etmezse Suriye’deki ayaklanma ve bir bütün olarak Suriye, belirsizliklerle malul kalacaktır.

Bir diğer sıcak gelişmede Yemende yaşanmaktadır. Yemen diktatörü Ali Abdullah Salih, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) barış planı için geldiği Riyad’ta Kral Abdullah’ın hazır bulunduğu toplantıda yetkilerini devrederek antlaşmayı imzalaması Yemen’in başkenti Sana’da 9 aydır Ali Abdullah Salih’in iktidardan gitmesi için gösteri yapan gençleri ikna etmedi. Yemenli gençler Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da imzalanan yetki devri anlaşmasını reddederek, gösterileri sürdürme çağrısı yaptı.

Suriye ve Yemen halklarının diktatörlere karşı başlattıkları onurlu direnişlerini Ankara’dan selamlıyoruz.

Tahrir Meydanına da Ankara’dan selamlar gönderiyoruz. Onurlu direnişlerinin yanında olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyoruz. Bu direnişleri dünyada ses getirdi, getirmeye de devam ediyor. Geçtiğimiz gün Amerika’da “Washington’u İşgal Et” protestocuları sürpriz bir şekilde girdikleri ABD Kongresi’ni birkaç dakikalığına “İşgal” etti. Direnişin sadece Arap baharıyla kalmayacağını gösteren insanlık onuru kapitalist sistemlerinde çöküşünü yavaş yavaş dünyaya göstereceğine inanıyoruz.

Ülkemizde hala başörtüsü yasağını çeşitli alanlarda uyguladığına şahit olmaktayız. Başörtüsüne her alanda özgürlük talebi bir insan hakları talebi olarak önümüzde durmaktadır. Başörtüsü söz konusu olunca hizmet alanlar ve verenler gibi bir ayrım yapıldığını ve sanki sadece hizmet alanlar için başörtüsü serbest olduğunda bir özgürlük bahşedilmiş gibi davranıldığını görmekteyiz. Bu ayrımın bir an önce son bulmasını şiddetle talep ediyoruz.

İstanbul’da bugün 26 Kasım Cumartesi günü 15.00’da Barış İnisiyatifleri çatısı altında toplanan kurumlarla birlikte Tünel’den Taksim’e yapılacak “KARDEŞLİK, ADALET, BARIŞ” yürüyüşüne Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu olarak gönülden destek veriyoruz. Zulüm sürdüğü müddetçe zulmü ve zalimi deşifre etmeye devam edeceğiz. Daha güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA

MAZLUMDER ANKARA ŞUBE 

Yönetim Kurulu Üyesi

Yavuz Mücahid MUSTAFA

 

Bir cevap yazın