Saldırı durumunda İran’ın ilk hedefi Füze Kalkanı

İslam Devrimi muhafızları Ordusu kotutanlarından Yedullah Cevani, Îsrail’in İran’ın nükleer tesislerine veya strtejik kurumlarına yönelik herhangi bir saldırı durumunda, bütün İsrail hedeflerinin füzelerle vurulacağını belirterek “eğer İsrail bizim nükleer veya kritik tesislerimize bir füze atacak olursa, nükleer merkezleri de olmak üzere düşmanın her karışı füzelerimize hedef olacaktır; bugün biz bu kapasiteye sahibiz. Bugün düşmanlarımız büyük bir çıkmazın içine girdiler, bu çıkmazdan kurtulmaları da mümkün değil.bundan dolayı da bu türden sözler sarfedip birbiriyle çelişen açıklamalar yapıp duruyorlar. Onlar bizi askeri bir saldırı ile tehdit ediyorlar, ancak onlar bu tehditlerini gerçekleştiribilecek durumda değiller“ dedi.

İran’a bir saldırı olması durumunda bunun bütü nOrtadoğu’yu savaş alanına çevireceği uyarısında bulunan Cevani, İran’ın saldırganlara karşı cevabının çok yıkıcı olacağını söyledi.

İran’a saldırı olursa Türkiye’deki Nato füze kalkanı ilk hedefimiz olacaktır

İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik saldırı tehditlerine İranlı başka bir komutandan çok sert bir karşılık geldi.

İslam devrimi muhafızları Ordusu Uzay ve Havacılık Bölüğü Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik herhangi bir askeri saldırı olması durumunda, ilk hedeflerinin Türkiye’nin Malatya şehrinde konuşlandırılan NATO füze kalkanının olacağını söyledi.

Amerika ve İsrail’in planıyla Türkiye’ye füze kalkanının yerleştirildiğini, ancak Türkiye halkının aldatılarak bunun bir NATO savunma kalkanı olduğunun ileri sürüldüğünü söyleyen Hacızade, İslam devrimi lideri İmam Hamenei’nin emriyle “tehditleri tehditle yok et“ esasına dayalı olarak İran’ın savunma stratejisinde değişikliğe gidildiğini söyledi.

Amerika, İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik ekonomik, politik ve kültürel saldırganlığını sürdürmesi durumunda, İran silahlı güçlerinin hazırladığı planların Amerika’ya karşı arı ardına uygulanacağını söyledi.

Düşmanın bütün hareketlerinin İran tarafından yakından izlendiğini söyleyen Tuğgeneral Emir Hacızade, İran’ın kendisine yönelik askeri bir saldırı ihtimallerinden de kaygı duymadığını söyledi.

Velfecr

 

Bir cevap yazın