AKP ve MHP’den TBMM’de Dersim Komisyonu’na ret!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “katliam” olarak nitelendirdiği Dersim olayları ile ilgili “özür dilemesi”ne rağmen, Meclis’te Dersim’le ilgili araştırma komisyonu kurulmasına geçit verilmedi. TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün BDP’nin, “Dersim Olaylarını Araştırma Komisyonu” kurulması için verdiği grup önerisi, AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. Aralarında İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın da bulunduğu bazı CHP’liler öneriye destek verdi.

BDP’nin “Dersim olayları için araştırma komisyonu kurulması”na ilişkin araştırma önergesinin Meclis’te öncelikle görüşülmesi için verdiği grup önerisinin önceki günkü görüşmelerinde AKP’li Mehmet Metiner  “Başbakan’ın özrü doğru anlaşılmalı, yanlış yere çekerek Atatürk düşmanlığı Cumhuriyet hesaplaşmasına dönüştürülmesinin çarpıtma olduğunu millet biliyor” dedi.

Önerinin aleyhinde konuşan AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise Dersim konusunun TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nca araştırılmasının daha doğru olacağını savundu. BDP Grup Başkanvekili Kaplan, bu öneriye tepki gösterdi. Kaplan, Tunç’un “Burası Dersim’i konuşacak yer değildir” derken, “özür dileyen Başbakan” tablosunun diğer yanda olduğunu belirterek özür dilemenin yerinin Meclis kürsüsü olduğunu ifade etti. Kaplan, AKP’ye “Allah birdir diye önerge versek aynen karşı çıkarsınız” diye bağırdı.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da söz alarak “Dersim’de birtakım olaylar olduysa tarih kayıtlarına bakılır. Başında da TBMM zabıtları vardır. Bu kararı Meclis vermiştir. Harekâtın detayları burada mevcuttur. Menderes de Celal Bayar da vardır işin içinde. Bugün özür dileyenlerle BDP’nin verdiği önerge aynıdır” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın