Davutoğlu Füze Kalkanı’nı savundu

NATO’nun Füze Kalkanı Uyarı Radar Sistemi’nin Türkiye’ye konuşlandırılmasını savunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sistemin NATO’nun savunma kapasitesini ve ulusal savunma sistemini güçlendireceğini kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, NATO’nun 2010’daki Lizbon Zirvesi’nde kabul edilen ittifakın yeni stratejik konseptinin, NATO füze savunma yeteneğinin müşterek savunmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu kayıt altına aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Türkiye, erken uyarı radarının bir parçasının teşkil edeceği NATO füze savunma sisteminin komuta ve kontrolüne tam ve aktif bir şekilde iştirak edecektir. Radar sayesinde elde edilecek bilgilere gerçek zaman temelinde erişimimiz bulunacaktır.

Türkiye’nin NATO sistemi çerçevesinde erken uyarı radarına evsahipliği yapması, NATO’nun yeni stratejik konsepti kapsamında geliştirilen sözkonusu savunma sistemine katkısını oluşturacak, NATO’nun savunma kapasitesini ve daha da önemlisi ulusal savunma sistemimizi güçlendirecektir.”

Bir cevap yazın