Gannuşi: NATO’yla ilişkiler sürecek

Arap Baharı’nın ardından yapılan ilk seçimlerde Tunus’ta büyük başarı kazanan Ennahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, ABD’nin yahudi lobisi ve neo-con kesimlere yakınlığı ile bilinen Washington Institute’de düzenlenen bir toplantıda konuştu.

Demokrasiye bağlı olduklarını ve NATO ile işbirliğini sürdüreceklerini belirten Gannuşi, İsrail-Filistin çatışmasının iki devletli çözümle sona erdirilemeyeceğini tekrar ederken, Hamas’ın Filistin halkının meşru temsilcisi olduğunu da söyledi.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere tüm Arap krallıklarının”yetkiyi halka vermedikleri takdirde yıkılacakları” uyarısında bulunan Gannuşi, “gelecek yıl belki de monarşilerin sona erdiği zaman olacak. Arap Devrimleri onları zor bir kararla karşı karşıya bıraktı: Ya değişim zamanınının geldiğini farkedecekler, ya da bu dalga onlar kral olduğu için sınırlarında durmayacak. Suudi Arabistan’daki gençler Tunus ya da Suriye’deki benzerlerinden daha az değişimi hakettiklerini düşünmüyorlar” dedi.

NATO’YLA İŞBİRLİĞİ GÜVENCESİ

ABD’nin Arap Devrimleri karşısındaki tutumunu “olumlu” olarak niteleyen Ennahda lideri, “terörle savaş” yüzünden, hareketi terörist örgüt olarak listelenmediği halde, yıllarca ABD’ye girişinin yasaklandığını hatırlattı, “devrim sayesinde aranızdayım” dedi.

Ennahda’nın 1981’deki kuruluşundan itibaren asla şiddeti bir yöntem olarak belirlemediklerini söyleyen Gannuşi, ABD’yi asla “Büyük Şeytan” olarak nitelemediğini savundu, “değiştiğimi reddetmiyorum, çünkü ben bir insanım” dedi.

NATO ile ilişkiler üzerine bir soruya “Tunus ile NATO’nun farklı alanlarda işbirliği var ve bunu sonlandırmayı düşünmüyoruz” diyen Gannuşi, ilk hedeflerinin ülkede zengin-fakir arasındaki uçurumu kapatmak olduğunu anlattı.

Yeni hazırlanacak Anayasa’da İsraille ilişkilerin kesileceğine dair bir madde olacağı iddialarını Gannuşi yalanladı.

Gannuşi, herkesin istediği dini seçme, yaşama ve değiştirme hakkı olması gerektiğine inandığını da söyledi.

Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın