Sürgün Edildiği Okulda Psikolojik Baskı

Yeni eğitim ve öğretim yılı başlarında okula başörtüsü ile giden Sümeyye Ocakoğlu Okul idaresi ile çeşitli sorunlar yaşadı. Sümeyye Ocakoğlu’nun okula alınmadığı ve psikolojik baskıya maruz kaldığı daha önceleri haber konusu olmuştu. Bir süre okula başörtülü bir şekilde devam eden Sümeyye Ocakoğlu’nun başka bir okula sürgün edildiği bildirildi.

Bekbele İlköğretim Okulu’na sürgün edilen Sümeyye Ocakoğlu’nun yeni okulunda da aynı baskılara maruz kaldığı ileri sürüldü. Sümeyye Ocakoğlu’nun sürgün edildiği okulun ilk gününde gerekli evrakları gelmediği gerekçesiyle sınıfa alınmadığı ve öğretmenler odasında kitap okuduğu ifade edildi.

Annen Hangi Tarikatta

Teneffüste bayan bir öğretmenin yanına gelerek okulda başörtüsü takmanın yasak olduğunu söylediğini ifade eden Sümeyye Ocakoğlu, ” Okul bahçesinde arkadaşlarımla tanışırken bayan bir öğretmen yanıma geldi ve bana okulda başörtüsü takmanın yasak olduğunu söyledi. Okulun dışında birçok öğrencinin başörtüsünü çıkardığını ve benim de böyle yapman gerektiğini söyledi. Başörtülü geldiğim için birçok insanın zor durumda kaldığını söyledi.” dedi.

Bayan öğretmenin annemin hangi tarikata katıldığını sorduğunu söyleyen Sümeyye Ocakoğlu ” Ben de tarikat ne diye sordum. O da yani din sohbetlere gider mi dedi ve birkaç isim saydı. Ben de hayır yok dedim. Ve bana bu şekilde devam edersen daha çok okul değiştireceksin ifadelerini kullandı.” şeklinde konuştu.

Bu Adam Kim

Okulun ikinci haftasında bir adamın yanına gelip kendisi ve ailesi hakkında soru sorduğunu belirten Sümeyye Ocakoğlu, “Yanıma bir adam geldi anne ve babamın nereli olduğunu sordu. Ben de niye soruyorsunuz dedim. O da hiç öylesine, belki tanıdıktır diye sordum.” dedi. (Muhammed Aybakan – İLKHA)

Bir cevap yazın