Akyazı 252. hafta: Zulüm sadece Dersim’le sınırlı kalmadı

Yakın geçmişte yaşanan zulüm, adaletsizlik ve insan hakları meseleleriyle ilgili hakikatler yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Bu olaylardan biri olan Dersim katliamında o dönemin CHP zihniyetinin ve devlet yöneticilerinin doğrudan sorumlu oldukları artık gün yüzüne çıkmıştır. Tam bir vahşet örneği olan bu olaylarda kadın, çocuk demeden binlerce masum insanı katleden zalim anlayışın bugünkü temsilcileri ise hiç utanmadan hala bu olayları meşru göstermeye çalışmaktadır. Hükümet yetkilisi büyük bir cesaretle devlet adına özür dilediği bu olay tüm yönleriyle araştırılmalı ve sorumluluğu olan herkes açığa çıkarılmalıdır.

Devletin geçmişte yaptığı zulüm ve haksızlıklar sadece Dersim ile sınırlı değildir. İstiklal mahkemeleri adı altında düzmece infaz mangaları oluşturularak birçok ilim irfan sahibi Müslüman şehit edilmiştir. Bu örneklerden biri olan rahmetli İskilipli Atıf Hoca şapka devriminin mazlumları arasında yer almış ve o da idam edilmekten kurtulamamıştır. Darbe dönemlerinde gözaltına alınan, tutuklanan yüzlerce insanımızın işkenceler sonucu hayatını kaybettiği malumdur. Yakın dönemde 28 Şubat olarak meşhur olan askeri cunta döneminde halkın seçtiği bir siyasi iktidar zorla görevden uzaklaştırılmış, İmam-Hatip liseleri ve Kuran kurslarına karşı her türlü baskı ve engellemeler yapılmıştır.

Nihayet geçmişle yüzleşmek ve o dönemin haksız uygulamalarına son vermek için son günlerde çok önemli iki gelişme yaşanmıştır. Bunlardan biri 28 Şubat döneminde yaşanan hukuksuz uygulamalarla ilgili Ankara cumhuriyet savcılığının başlattığı soruşturmadır. İnşallah bu soruşturma sonunda açılacak dava ile 28 Şubat’ın faillerinden adalet önünde hesap sorulabilecektir. Bir diğer önemli gelişme de hiç şüphesiz 28 Şubat’tan beri tamamen keyfi olarak uygulanan katsayı adaletsizliğinin YÖK tarafından kaldırılmasıdır. Böylece YÖK eğitim hakkının korunması ve fırsat eşitliği bakımından çok önemli ve tarihi bir kararın altına imza atarak katsayı zulmünü sona erdirmiştir. İnşallah bundan sonra tüm meslek liselerinin öğrencileri diğer öğrenciler gibi eşit olarak üniversite sınavlarına girebileceklerdir. YÖK yöneticilerini aldıkları bu karar nedeniyle halkımız adına tebrik ediyoruz. 

Teröre karşı işbirliği adı altında ABD başkan yardımcısı sozeph bilden’le görüşen T.C. yetkililerine soruyoruz?

Müslüman halkları terörist ilan edip milyonlarca insanı katleden emperyalist güçlerin Siyonist temsilcisiyle hangi teröre karşı güvenerek işbirliği yapacaksınız.

İslam coğrafyasında ise zulüm ve haksızlığa karşı direniş tüm hızıyla devam etmektedir. Afganistan’dan gelen kötü bir haber ise tüm halkımız tarafından derin üzüntü ile karşılanmıştır. Afganistan’daki NATO işgal güçlerine karşı Afgan halkının yanında yer alan 21 kardeşimiz Pakistan sınır bölgesinde ABD ordusunun saldırısı sonucu şehit edilmiştir. Tamamı Türkiyeli olan bu kardeşlerimiz, emperyalist zalimlerin Afganistan’ı kan gölüne çevirmeleri sonucu şehit olan binlerce Müslüman’ın arasına katılmışlardır. Bu kardeşlerimizin ailelerine ve tüm Müslümanlara sabır dilerken, NATO işgali altında bulunan ve ümmetin kanayan yarası haline gelen Afganistan’ın biran önce özgürlüğüne kavuşması en büyük temennimizdir.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şube Bşk.

Mahmut ALEMDAR

 

 

Bir cevap yazın