Sakarya 325. hafta: Bedelli askerlikte ayrıcalığa hayır!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu adına Diriliş Saati Dergisi tarafından yapılan 325. haftalık basın açıklamasında bedelli askerlikle ilgili açıklanan koşullar “Her zaman olduğu gibi zengin çocukları için özel bir fırsat oluşturuldu. Garibanın çocuğunun 30.000 TL askerlik bedeli ödemesi mümkün olmadığına göre, bu yasa burjuva sınıfına tanınmış özel bir ayrıcalık olarak önümüze konulmuştur. Bu uygulamanın her kesimin yararlanabileceği şekilde makul bir bedel tanımlanarak acilen düzeltilmesini hükümetten talep ediyoruz.” şeklinde eleştirildi. 

Dış politika eleştirildi

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu’nun 325. basın açıklamasında Hükümet’in dış politikası eleştirilerek şu ifadelere yer verildi: “Ak Parti hükümetinin dış politikada tamamen Amerikan eksenine yöneldiğini esefle izliyoruz… Türk hükümetinin bütün inkarına rağmen Amerikalı ve İsrailli yetkililer Malatya’daki füze kalkanının İsrail’i İran füzelerinden korumak amacıyla kurulduğunu bütün dünyaya ilan ettiler. Şimdi de “İsrail saldırırsa önce Malatya’daki füze kalkanını vururuz” diyen İran ile Türkiye’yi kapıştırmak adına Amerikancı Türk medyasının özel kışkırtma senaryolarını izliyoruz. Irak’ta, Afganistan’da, Somali’de, Bahreyn’de olup bitenlere karşı son derece sessiz pozisyonda kalan hükümet, NATO müdahalesi için bahane aranan Suriye denince adeta aslan kesiliyor. Çılgınlık o seviyede ki, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi konuşulabiliyor. Araplar ile Türkleri birbirine kırdırmanın vahim sonuçları dikkate bile alınmayacak ölçüde gözler dönmüş durumda…” 

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 325. Hafta açıklaması

AYRICALIKLARA HAYIR!

Bedelli askerli ile ilgili koşullar açıklandı. Her zaman olduğu gibi zengin çocukları için özel bir fırsat oluşturuldu. Garibanın çocuğunun 30.000 TL askerlik bedeli ödemesi mümkün olmadığına göre, bu yasa burjuva sınıfına tanınmış özel bir ayrıcalık olarak önümüze konulmuştur. Bu uygulamanın her kesimin yararlanabileceği şekilde makul bir bedel tanımlanarak acilen düzeltilmesini hükümetten talep ediyoruz.

Yeri gelmişken eğitim alanındaki özelleştirmelere bağlı olarak zengin çocuklarına tanınan bir başka ayrıcalığa parmak basmak istiyoruz. Parası olduğu için ilk ve orta öğretimi özel okullarda tamamlayabilen varlıklı ailelerin çocukları; özel veya vakıf üniversitelerinde en geçerli bölümlere çok düşük puanlara rağmen paralı eğitim adı altında kaydolabilmektedir. Eğitimde büyük fırsat eşitsizliği doğuran bu uygulamaya son verilmesini istiyoruz. Adaletin sağlandığı, paranın gücünün yerine çalışma ve yeteneklerin gücünün öne çıkarıldığı bir eğitim sistemine acilen geçilmesini talep ediyoruz.

Üniversiteye giriş imtihanlarında katsayı sisteminin kaldırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Böylece bir adaletsizlik giderilmiş oldu. Ancak paralı eğitime son verilmedikçe eğitimdeki asıl adaletsizlik ortadan kalkmayacaktır. Parasız eğitim ve özgür üniversite zemini mutlaka oluşturulmalıdır.

Ak Parti hükümetinin dış politikada tamamen Amerikan eksenine yöneldiğini esefle izliyoruz. Merak ediyoruz! Amerika kendi eksenine oturması için hükümeti ne ile tehdit etti veya hükümete hangi rüşveti verdi!

Türk hükümetinin bütün inkarına rağmen Amerikalı ve İsrailli yetkililer Malatya’daki füze kalkanının İsrail’i İran füzelerinden korumak amacıyla kurulduğunu bütün dünyaya ilan ettiler. Şimdi de “İsrail saldırırsa önce Malatya’daki füze kalkanını vururuz” diyen İran ile Türkiye’yi kapıştırmak adına Amerikancı Türk medyasının özel kışkırtma senaryolarını izliyoruz 

Ak Parti Hükümeti Amerika, İsrail ve batılı yandaşlarının kurguladığı Suriye oyununda da başrolü üstlenmiş görünüyor. Irak’ta, Afganistan’da, Somali’de, Bahreyn’de olup bitenlere karşı son derece sessiz pozisyonda kalan hükümet, NATO müdahalesi için bahane aranan Suriye denince adeta aslan kesiliyor. Çılgınlık o seviyede ki, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi konuşulabiliyor. Araplar ile Türkleri birbirine kırdırmanın vahim sonuçları dikkate bile alınmayacak ölçüde gözler dönmüş durumda…

Mısır’a, Tunus’a, Libya’ya gidip laiklik teraneleri ile Arap toplumuna neo-liberal politikalar doğrultusunda yön vermeye çalışan bir zihniyet…

Evet! Bir sene öncesine kadar komşularla sıfır sorun politikasını şiar edindiğini söyleyen, birçok İslam ülkesi ile vizeleri karşılıklı kaldıran Türkiye’ye ne oldu da yakın komşularıyla cumhuriyet tarihinin en sorunlu sürecine girdi. Başbakanı bu 180 derecelik politika değişiminin nedenini açıklamaya davet ediyoruz. Başbakan ve ricali bu vahim politikaların vebalini hep taşıyacaklardır. Hesap verecekleri günün yakın olduğunu görmelidirler.

Muharrem ayının içindeyiz. Kerbela’yı bir kez daha anıyoruz. Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in ve yakınlarının zulme karşı insanlık tarihine örnek olacak direnişleri ve şehadetleri yolumuzu aydınlatıyor. Hz. Hüseyin’in duruşunu anlamak ve hayata geçirmek bizler için şiar olmalıdır. Ancak bu takdirde yezidler kahrolacaktır. Ancak bu takdirde mazlumların iktidarı söz konusu olacaktır. Ancak bu takdirde küresel zulüm yenilecektir.

Başörtüsü zulmü de çeşitli boyutlarıyla devam ediyor. Türkiye’nin değişik yörelerinde ilk, orta ve yüksek öğretimde başörtüsüne dönük yasaklar birçok kişinin vicdanını acıtıyor. Adana’da Yüreğir ilçesi Gaffar Okkan İlköğretim Okulu’nda Rümeysa ve Sena Altınkara adlı kardeşler başörtüleri nedeniyle okula alınmadılar. Baba Yadin Altınkara “kızlarının başını açarak okula yolla; aksi takdirde sana para cezası verilecek. Hatta kızlarını yollamazsan devlet onları senden alır” ifadeleri ile tehdit edildi.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Okul Öncesi öğretmenliği bölümünde okuyan iki başörtülü öğrenci uygulama dersi için gittikleri üniversiteye bağlı anaokuluna alınmadılar. Direnince de güvenlik tehdidi ile karşılaştılar. 5 yaşındaki çocukların önünde gelişen bu olay, ülkemizdeki hastalıklı zihniyetlerin yeni bir şovu olarak önümüze çıktı.

Bütün faşist uygulamalara karşın başörtüsü konusunda taviz vermeyeceğimizi, eğitim kurumlarında ve kamuda bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

 

 

 

Bir cevap yazın