VAHÖP: Van için acil çözümler şart!

Van Hak Ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP) Van’da yaşanan depremler, Dersim, Kürt sorunu ve kat sayı zulmünün kaldırılmasının da yer aldığı geniş kapsamlı bir basın açıklamasında bulundu.

Sanat sokağında gerçekleştirilen basın açıklamasını Van Hak ve Özgürlükler Platformu adına Cafer Acar okudu. Deprem sonrası insani ve İslami bir duyarlılıkla yapılan yardımlardan dolayı tüm halka teşekkür ederek açıklamasına başlayan Acar, “Bu felaketi yaşayan Van halkının acılarını istismar eden kişi ve kurumları ve onların ırkçı söylemlerini kınıyoruz. Bir milyon nüfuslu Van’ımızın yeniden yaşanılabilir bir kent olabilmesi için hükümetin ve yerel yönetimlerin, her türlü siyasi tartışmaları bir kenara bırakarak somut girişimlerde bulunması ve üzerine düşeni yapması gerekmektedir.” Dedi. Van’da halen çok ciddi problemlerin olduğunu ve devletin, halkın yaralarını sarma konusunda yetersiz kaldığının altını çizen Acar, kamuoyunun dikkatlerine sunmak istiyoruz. Deprem dolayısıyla evini veya işini kaybeden ve bu yüzden göç etmek zorunda kalan binlerce aileyle gittikleri yerlerde ilgilenilmesi, gerek onların ve gerekse Van’da kalanların rehabilite edilmesi, esnaf ve sanayicilere dönük rahatlatıcı tedbirlerin alınması gerekmektedir.” dedi.

Türkiye’nin en büyük sorunu olarak duran Kürt sorununun çözümü konusunda hiçbir somut adım atılmadığını söyleyen Acar, “Sorunun ciddiyetini, çözülmeyinceye kadar toplumsal huzurun ve barışın sağlanamayacağı gerçeğini bir kez daha vurgulamak isteriz. Bu konuda en baştan hükümetin ve sorumluluk mevkiinde olanların sorunu hak ve adalet çerçevesinde çözülmesi konusunda üzerlerine düşeni yapmaları gerekmektedir. Aksi halde tarih ve ilahi adalet karşısında sorumlu kalacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Dersim konusunun da değinen Acar, “Devlet aklı, sorunu birilerine havale etmek yerine bu sorunla yüzleşir ve cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan benzer sorunlardan dersler çıkarırsa daha yaşanabilir bir gelecek için önemli bir atım atmış olacaktır. Geçmişle yüzleşmek yerine, hiçbir şey olmamış gibi davranmak bundan sonra yaşanacak olası sorunlara davetiye çıkaracaktır. Daha şeffaf daha paylaşımcı daha yaşanabilir bir ülke için Dersim benzeri katliamların da gün yüzüne çıkması gerekmektedir.” dedi.

Türkiye’de inancını öğrenme ve yaşama özgürlüğünün önünde hala çok ciddi engellerin olduğunu söyleyen Acar, “Bu çerçevede basın açıklamalarımızın asıl temasını oluşturan başörtüsü yasağı zulmünün artık son bulması gerekmektedir. İnanç özgürlüğü konusundaki sorunlar çözülememişken, inancını öğreneme ve yaşama konusunda insanlara baskı yapılırken ve bu laikliğe dayandırılırken, Başbakanın diktatörlerine baş kaldıran Ortadoğu halkına laikliği tavsiye etmesi, özgürlük hareketleriyle çelişkili bir durum azmetmektedir. Bırakalım diktatörlerini deviren halklar kendileri ile ilgili kararları kendileri versin. Birilerinin adına hareket edildiği izlenimi uyandıran bu tür açıklamalardan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklamasının devamında Acar, “YÖK’ün, kat sayı uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili düzenlemesi, üniversiteye girişte olumlu bir gelişme olmakla birlikte yeterli değildir. Bu konuda yasal güvence sağlanmalı, YÖK’ün kendisi bağımsız, özgün, özgürlükçü ve bilimden yana olacak şekilde düzenlenmelidir.” dedi. (Murat Dalgın – İLKHA)

 

Bir cevap yazın