Boğaziçi’nde Starbucks işgali

Üniversitelerin ticarileşmesine karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yemekhanelerinde devlet üniversitelerinin en pahalı ve en kötü yemeklerinin satıldığını ifade ederek “Okulda sağlıklı ve ucuz yemek bulabilmek artık imkansız hale geldi” diyerek Starbucks’ı işgal ettiler.

İki ay önce Boğaziçi Üniversitesi’nde eski ‘çarşı kantin’in yerine açılan Starbucks, beş haftadır devam eden protestoların sonuç vermemesi üzerine geçen salı günü öğrenciler tarafından işgal edildi. Geceyi de Starbucks’ta geçiren öğrenciler, rektörlükten taleplerine cevap alana kadar işgali devam ettirmeye kararlı.

Nasıl Başladı?

Kahve dükkanının işgali “Neden okulda öğrenci kantini diyebileceğimiz mekanların sayısı azalıyor, neden ucuz ve sağlıklı yemek yiyemiyoruz ve neden okul hakkındaki kararlarda okulun temel bileşeni olan öğrencilere sorulmuyor?” sorusuyla başladı. Bu konuyu ve üniversitedeki diğer sorunları da tartışan öğrenciler özellikle işgal ettikleri markanın “Adil Ticaret” kavramını tartışmak üzere kahve dükkanında “Black Gold” filmini izlediler. Ancak filmi izlerken projeksiyon aleti ve perdenin varlığının mekanın güvenliğini tehdit ettiği ve ‘misafirleri’ rahatsız ettikleri gerekçesiyle dükkanın başka bir şubesinden gelen güvenlik görevlileri gösterinin bitirilmesi talep edildi. Bununla birlikte öğrencilerin tepkisi büyüdü.

Öğrenciler, “Kendimizi buraya ait hissetmiyoruz” dedikleri Starbucks’ı, tanınmayacak hale getirmiş. Kimi ders çalışıyor, kimi kapıya asılan kartona taleplerini, şikâyetlerini yazıyor. Günün programında atölye, film gösterimi ve açık toplantı var.

Öğrencilerden biir temsilciyle konuşmak isteyen Rektör Yardımcısı Tereza Varnalı’ya öğrenciler, Wall Street’te başlayan ‘İşgal Et’ hareketlerinde olduğu gibi “temsilci seçmeyeceklerini ve taleplerini bir arada ileteceklerini” belirtiyor.

Öğrenciler, “Bizim düzgün, kaliteli ve ucuz yemeğe ihtiyacımız var. Ama okul, fikrimizi bile almadan kampüse İlly, Robert’s Coffee ve Dunkin’ Donuts ve son olarak da küresel sermayenin simgesi Starbucks’ı açtı” diyor.

 

Bir cevap yazın