Akyazı 253. hafta: Başörtüsü Müslüman Kadının Kimliğidir

Ülkemizde hala başörtülü öğretmenler başörtüleri ile derslere giremiyor. Başörtülü memurlar başörtüleri ile çalışamıyor. Başörtülü üniversite öğrencileri bazı işgüzar bölümcüler tarafından derslere alınmıyor. İlköğretim ve liselere başörtüsüyle gelen öğrenciler dersliklere yaklaştırılmadığı gibi birde sürgün ediliyor.

Arnavutluktan gelip İzmir teknoloji enstitüsü fizik bölümü öğrencisi Müslüman ORNELA BEGO başörtülü olduğu için kimya hocası N.E. tarafından 1’5 aydır derslere alınmıyor. Misafir öğrenci yaşadığı sıkıntıyı rektör Mustafa GÜDEN’e iletmesine rağmen hala mağdur ediliyor. Başörtüsü Müslüman kadının kimliğidir. Başta Rabbimizin emridir. Hiçbir kurumun başındaki veya içindeki görevlinin keyfi olarak başörtülü olan kızlarımıza kadınlarımıza yasak koyarak zulmetme hakkı yoktur.

Yine İzmir Buca İsmail Çekip Uysal ilköğretim okulu altıncı sınıf öğrencisi Sultan Şani Buca Atatürk ilköğretim okulu altıncı sınıf öğrencisi Beydanur Özdemir ile Senanur Şimşek İzmir Aliağa Fatih ilköğretim okulu öğrencisi Şura Çelik başörtülü olarak okula geldikleri için okul idarecileri tarafından başka okula sürgün edildiler.

Soruyoruz YÖK’e aldığınız kararlara uymayıp başörtülü öğrencileri derslere sokmayan kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz. Yine soruyoruz milli eğitim bakanlığı olarak başörtüleriyle okula geldikleri için derslere alınmayan başka okullara sürgün edilen öğrenciler ve ailelerinden özür dilemeyi düşünüyormusunuz.

Başörtülü oldukları için öğrencilere zulmeden okul idarecilerine ne zaman hesap soracaksınız?

Komşumuz Suriye’de mart ayından itibaren devam eden baas katliamında en az 4 bin kişinin hayatını kaybettiği 10 bine yakın kişinin ise kayıp olduğu belirtiliyor. Kendi halkını acımadan öldürten Beşar Esat’ı lanetliyoruz. Suriye halkıyla dayanışma platformu’nun 11 Aralık Pazar günü öğle namazına müteakiben 13.30’da Beyazıt meydanında Suriye Baas diktatörlüğünü tel’in mitingini destekliyoruz. Suriye’de zulme karşı direnen Müslümanlara desteğimiz sonsuza kadar devam edecektir. Dünyadaki tüm diktatörleri ve Siyonistleri lanetliyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

İsmail KAHYA

 

 

Bir cevap yazın