Cübbeyle başörtüsü bir arada çok güzel olur

“Cübbeyle başörtüsü bir arada olmaz” diyerek 28 Şubat’ın yasakçı uygulamalarını sürdürmek isteyen baronun zevkini beğenmiyoruz. Bize göre cübbeyle başörtüsü bir arada çok güzel olur.

Baro temel hukuk metni olan Anayasa’da “bir hak ancak kanunla kısıtlanabilir” denmesine karşın yönetim kurulu kararı ile başörtülü avukat adaylarının haklarını kısıtlamaktadır. Baro “Stajyer Avukat Meslektaşlarımıza Duyuru” başlığıyla merkez girişine astığı bildiride kirli kıyafetlerle, şort, kot pantolon, türban ve başörtüsü ile merkeze girilemeyeceğini yazarak kanun dışı bir yasak ilan etmektedir. Ayrıca;

Bir gün bu not kapıdan kaldırılsa türlü davalarda müvekkillerinin hakkını arayarak adaletin sağlanması için kritik bir rol üstlenecek olan avukat adayları nasıl giyineceğini bilemeyecek mi?

Başörtüsü ile cübbeyi birbirine yakıştıramayan baro yönetimi kendi zevkini tüm baro üyelerine mi dayatmaktadır, yoksa tarafsızlığı salt görünüme mi indirgemektedir?

Eğer bu bir zevk meselesi ise baroyu zevklerimizi tartışmamaya davet ediyoruz. Avukatlığın bir temel ilkesi varsa o da taraflılık ilkesidir. Avukatlara siyasal ve sosyal olarak “tarafsız” bir görünüme girmelerini dayatan baro yanlış yapmaktadır. Bugüne kadar kadınlar aleyhine, ateistler aleyhine, Müslüman olanlar-olamayanlar aleyhine ve daha pek çok sosyal-siyasal aidiyeti olan kişi ve kurum aleyhine çok tartışılan kararları veren tüm hakimler, destekleyen tüm savcılar ve karara dahil olan yargı mensupları arasında hiçbir başörtülü kadın yoktu. Hepsi baronun tayin ettiği ve tarafsız olduğunu iddia ettiği kıyafetlere bürünerek yargıya dahil olmuşlardı. Görünüşleri taraflı davranmalarını engelleyemedi. Çünkü tarafsızlık görünüşte değil davranış ve tutumlarda mümkündür. Avukatlar için ise tarafsızlık diye bir kural olamaz, onlar bizzat taraf olarak mesleklerine başlarlar.

Baronun yasakçı bildiri ve uygulamalarını kınıyoruz!

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği

 

Bir cevap yazın