İsrail ve ABD’den İran’a karşı tatbikat

İsrail’in işgal ettiği topraklarda bugüne dek gerçekleştirilecek en geniş kapsamlı tatbikatta, ABD, İsrail’de, İsrail ise Almanya’daki ABD üssünde komuta merkezi kuracak. Tatbikat, Ortadoğu’da düzenlenecek olası geniş kapsamlı operasyonlarda müşterek görev gücü oluşturulmasını amaçlıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nden Tuğgeneral Frank Gorenc, geçtiğimiz hafta Almanya’daki ABD üssünden İsrail’e geldi. Hürriyet’in haberine göre, Gorenc, dev tatbikatın planları konusunda İsrailli yetkililerle değerlendirmelerde bulunurken, binlerce ABD askerinin tatbikatta yer almasını umduğunu belirtti.

ABD aynı zamanda İsrail’e Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunması (THAAD) sistemini ve gemilerde kullanılan Aegis balistik füze sistemlerini de getirecek. Aegis sistemi, İsrail’e yönelik füze tehditlerine yönelik test edilecek. ABD’nin kuracağı sistemler, İsrail’in füze savunma sistemleri Arrow, Patriot ve Demir Kubbe sistemleriyle koordineli şekilde çalışacağı ifade edildi. Gorenc, İsrail’in doğusundaki Demir Kubbe sistemlerinden birisini gezerken, Holon’daki hava kuvvetlerinin füze savunma simülasyonlarını düzenlediği Test Bed laboratuarını ziyaret etti.

İsrail hava kuvvetleri, baharda düzenlenecek tatbikatta orta menzilli ve kruvazör füzelerini imha etmek için geliştirilen Sling füze savunma sistemini de kullanacak.

Timetürk

 

Bir cevap yazın