Önce Keyfi Yasak, Sonra Hakaret!

Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’ne hükümlü bulunan babası Veysi Ülsen’i ziyarete giden Rümeysa Ülsen (18), çarşafı bahane edilerek görüşe alınmadı. Daha önceleri de babasını ziyaret ederken çarşafının bahane edilerek zorluklar çıkartıldığını belirten Ülsen, cezaevi idaresinin mahkûm yakınlarına yönelik keyfi uygulamalarda bulunduğunu söyledi.

Sabah 09.00’da yapılacak haftalık kapalı görüş öncesi cezaevine annesiyle birlikte geldiğini belirten Rümeysa Ülsen; “Görüş öncesi her zaman yapılan rutin kontroller yapıldı. Üstümüz bayan gardiyan tarafından arandı. Kimlik bilgilerimizi aldılar. Ziyaretçi görüşü için gerekli kimlik kartı öncesi yüzümüz açık resmimizi çektiler. Parmak izimizi aldılar. Son olarak girişte üstümüz aranacaktı. Tam bu arama noktasında genç erkek bir gardiyan yüzümüzü açarak görüş yerine gitmem gerektiğini söyleyip, bu şekilde içeri giremeyeceğimi söyledi. Bu uygulamalarının hiçbir dayanağının olmadığını belirtmeme ve tüm ısrarlarıma rağmen beni içeri almayarak geri çevirdiler.” dedi.

Önce Keyfi Yasak, Sonra Hakaret

İçeri alınmayınca duruma itiraz etmesi üzerine hakarete uğradığını belirten Ülsen; ” Beni içeri almamaları üzerine, ‘buna hakkınız yok. Varsa bir genelge veyahut bir belge bana göstermeniz lazım. Bu uygulamanız hakkında sizi şikâyet edeceğim’ dedim. Bunu söyleyince bana bağırarak ‘ defol git! Git istediğin yere bizi şikâyet et’ diyerek bana hakaret edip dışarı çıkardılar.” şeklinde konuştu.

(Ayhan Kaya-İLKHA)

Bir cevap yazın