İran’a Karşı Sahte İstihbarat Taktiği

Şubat 2003’teki sözde “Irak’ın kitle imha silahları” benzeri bir sahte istihbarat vakası ile karşı karşıyayız. BM Güvenlik Konseyine sunulan bu sahte istihbarat 2003 Martı’nda Irak’ın işgali için gerekçe olarak kullanılmıştı.

2005 Kasım’ında New York Times William J. Broad ve David E. Sanger’ın “ABD, Bilgisayara Dayanarak İran’ın Nükleer Amaçlarını Ortaya Koymak İstiyor” başlıklı bir raporunu yayınladı. NYT’de yayınlanan Washington’un iddiaları “bilinmeyen bir kaynak tarafından çalınmış bir İran bilgisayarından ele geçirilen ve 2004’te ABD istihbaratına verilen” belgelere dayanıyordu.

Bu belgeler, iddiaya göre İran yapımı bir nükleer silah düzenleyebilecek “çok başlıklı füzelerin bir çizim serisini” içeriyordu.

“Temmuzun ortalarında üst düzey Amerikan istihbarat görevlileri, uluslararası atom denetleme kurumunun liderlerini Vienada Danube’ye bakan gökdelenin üst katına çağırdılar ve onların konuşmalarının içeriğinin çalıntı bir İran dizüstü bilgisayarı olduğunu ortaya çıkardılar.

“Amerikalılar, toplantıda Avrupalı ve Amerikalı katılımcılara göre, İran’ın yarım düzine nükleer bir savaş başlığı dizayın etmek için büyük bir çaba sarfettiklerini söyleyerek, bilgisayar simulasyonları ve deney hesaplarından oluşan binden fazla sayfayı konferans masasının üzerine yaydılar ve bir ekrana yansıttılar.

“Amerikalıların başından beri doğruluğunu kabul ettiği belgeler, İran’nın bir atom bombasına sahip olduğunu kanıtlamaz. İran’ın bu nükleer programın barışcıl olduğu ısrarına rağmen yine de onlar bu belgeleri İran’ın İsrail ve Ortadoğu’daki diğer ülkelere uzanan bir şahap füzesinin üzerine bir nükleer başlık sözleşmesi geliştirmeye çalıştığına dair çok güçlü bir kanıt diye sundu.” (William J. Broad ve David E. Sanger “ABD, Bilgisayara Dayanarak İran’ın Nükleer Amaçlarını Ortaya Koymak İstiyor” -New York Times, 13 Kasım 2005)

Bu “gizli belgeler” ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından daha sonra İran’nın nükleer silah programı geliştirdiğini kanıtlayan bir görünümle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK’ye sunuldu.

Delillerin güvenilirliği birçok kez sorgulanırken, araştırmacı muhabir Gareth Porter’ın yeni bir makalesi net bir biçimde gizemli dizüstü bilgisayarın sahte olduğunu doğruluyor. Belgelerde yer alan çizimler Şahap füzesine değil 1990’ların ortalarında İran tarafından kullanımdan kaldırılan eski bir Kuzey Kore füzesine ait.

Ne kadar aptalca! ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerince sunulan bu çizimler “Yanlış Füze Başlığına” ait:

2005’in Temmuz’unda, … Robert Joseph, ABD müsteşarlığı silahların kontrolü ve uluslararası güvenlik için, sözü edilen İran nükleer silah programı belgeleri üzerine birimlerin önde gelen görevlilerine resmi bir sunum yaptı. Joseph belgelerden alınmış parçaları teknik çizim serilerini ya da çok başlıklı füzeye veya İran’nın orta menzilli füze başlığı Shahab-3’e uydurulan bilinmeyen bir roketin 18 farklı yolunun “taslak” gösterilerini özel bir itina ile ekrana yansıttı.

Ne var ki UAEK analizcilerine belgeleri inceleme izni verildiğinde, analizciler bu şematiklerin, İran ordusu tarafından daha yeni ve geliştirilmiş bir tasarım için vazgeçildiğini bildikleri atmosfere dönüş bölmelerine dayandığını keşfetmişlerdir. Taslaktaki bu atom başlığı gösterimleri, İran’ın 1990’ların ortalarında ele geçirdiği Kuzey Kore No Dong füzesinin bilindik “aptal başlık” biçimine sahipti…

Bu dizüstü bilgisayar yeniden tasarlanmakta olan yanlış çok başlıklı füzeleri göstermişti. (Gareth Porter, age)

Sahte istihbarat ürününün arkasında kim vardı? Gareth Porter, İran’ın iddia edilen nükleer silah programı konusundaki sahte istihbaratın kaynağının İsrail’in istihbarat örgütü Mossad olduğunu ileri sürüyor:

“Bu dizüstü bilgisayar belgelerinin kökeni kesin olarak kanıtlanamaz fakat birikmiş kanıtlar kaynağın İsrail olduğunu gösterir. 1995 başlarında İsrail Savunma Kuvvetleri askeri istihbarat araştırma ve değerlendirme bölümü yöneticisi Yaakov Amidror, Amerikalı meslektaşlarını İran’ın ‘nükleeri olduğuna’ beceriksizce ikna etmeyi denedi. İsrail yanlısı bir haber servisinin İsrailli kaynaklardan aktardığına göre, üst düzey CIA görevlileri, 2003-2004 yıllarında Mossad’ın İran nükleer programı hakkında hazırladığı raporları, İran nükleer sitelerine karşı askeri eylem fikrini Bush yönetiminin aklına düşürmeyi hedefleyen bir baskı unsuru olarak görüyordu.”

Askeri gündemi haklılaştırmak için uydurulanlar

Dizüstü bilgisayar belgeleri Amerika’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki konumunu koruması için önemliydi.

Şubat 2003’te Colin Powel’ın sunduğu sözde “Irak’ın kitle imha silahları” benzeri bir sahte istihbarat vakası ile karşı karşıyayız. BM Güvenlik Konseyine sunulan bu sahte istihbarat 2003 Martı’nda Irak’ın işgali için gerekçe olarak kullanılmıştı.

“Bu kanıt ya da bunların yetersizliği açıklama gerektirmiyor. Bush yönetimi Irak’ta savaşa gidildiği aylarda, Kongre üyeleri ve Bileşmiş Milletler için Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in tonlarca kimyasal ve biyolojik silaha sahip olduğunu ve bir nükleer silah programı peşinde olduğunu gösteren yüzlerce sayfalık istihbarat üretti.

“CIA ve Savunma İstihbarat Ajansı, Pentagon için yabancı askeri istihbarat toplayan bir Savunma Bakanlığı kurumu tarafından bir araya getirilen bu istihbarat bilgileri Bush Yönetimi tarafından kamuoyunu Irak’ın dünya için bir tehdit oluşturduğuna ikna etmek için kullanıldı.”

Michel Chossudovsky

[Global Research’teki İngilizcesinden Meltem Bilici tarafından 5deniz.net (Sendika.Org) için çevrilmiştir]

 

 

Bir cevap yazın