Sağlık bütçesi de yine halkın sırtına yüklenecek

Sağlıkta katkı payına zam yapılmasını içeren yasal düzenleme TBMM Genel Kurulu’nca gece yarısı kabul etti. Yeni düzenlemeyle vatandaşlar ilaçta 3 kutuya kadar 3 TL, ilave her kutu için 1 TL katkı payı verecek. Ücretsiz başvuru yapılan aile hekimlerinden 3 lira reçete ücreti alınacak.

Sağlık örgütleri temsilcileri, katkı paylarını taksimetreye benzeterek her geçen gün dar gelirlilerin sağlık harcamalarına daha fazla para ödediğini vurguluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, ‘sosyal devlet’ ilkesinden tamamen uzaklaşıldığını belirterek, yeni düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: “Katkı payının getirilmesi vicdansızlıktır. Vatandaşa ‘hasta olmayın’ deniliyor. Yıllardır söylediğimiz paran kadar sağlık uygulamasına geçiliyor. Günde ortalama bir milyon reçete yazılıyor. Vatandaşlarımızın 3 lira katkı payı ödedikleri aile hekimliği dışında hiçbir kuruma gitmediğini düşünsek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kasasına 3 milyon lira girecek demektir.”

Emek Dünyası

 

 

Bir cevap yazın