Hükümet ve yargının notu “0”

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde katledilmesine ilişkin davanın 23. duruşması geride kaldı. Savcı Hikmet Usta, esas hakkındaki mütalaasına yönelik avukatların 2 başlık altında hazırladıkları 130 sayfalık, “Cinayetten sonraki süreç ve kamu görevlilerinin ihmali” değerlendirmeleri okundu. Dink ailesinin avukatlarının soruşturmanın genişletilmesine ilişkin talepleri bir kez daha mahkeme heyeti tarafından kabul edilmezken, cinayet gününe ilişkin TİB’den gönderilen kayıtlarda 19 sanık hakkında kayda rastlanmadığını iddia eden savcı, Ogün Samast’ın ankesörlü telefondan konuştuğunu ileri sürdü. Dink cinayeti davasını değerlendiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, davanın açılmasının üzerinde 4,5 yıl geçtiğini belirterek, davanın başladığı noktada olduğuna dikkat çekti.

‘DAVA BAŞLADIĞI YERDE’

Koptaş, “Başladığımız noktadan çok uzakta değiliz” diyerek, şunları ifade etti: “Biz Ergenekon örgütünü de kapsayan çok daha geniş yapının bu cinayeti işlediğini, cinayetin hazırlık sürecinde rol aldığını ve sonrasında soruşturmayı engellediğini düşünüyoruz. Buna dair ortada çok sayıda kanıt var. Yıllardır bunlar yazıldı, çizildi. Gazeteciler önemli işler başardılar. Avukatlarımız çok çalıştılar. Pek çok bilgiyi kamuoyu ve yargı sistemiyle paylaştılar. Ama bunların hiçbiri dikkate alınmadı. Taleplerimiz sistemli bir şekilde reddedildi. Devlet kurumlarına sorduğumuz sorular ya cevapsız bırakıldı ya da alakasız cevaplar verildi. Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel üçlüsünün ceza alacağı ve muhtemel hapis yatacağı, ancak onun dışında kimsenin zan altında kalmadan özgürce yaşamaya devam edeceği hukuki yargılama süreci yaşadık” diye konuştu.

’10 ÜZERİNDEN 0′

4,5 yıllık dava sürecine işaret eden Koptaş, açıklamalarına şu cümleler ile devam etti: “Eğer yargı sistemine, hukuka ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hükümetine Hrant Dink cinayetinde bir not vermek gerekirse; rolleri ve sorumluluklarını yerine getirip, getirmedikleri konusunda… Vereceğimiz not 10 üzerinden ‘0’ vermek gerekir. Hiçbir şey yapmadılar. Başbakan, cinayetten bir gün sonra tetikçinin yakalanmasını büyük bir başarı olarak ortaya koydu, ama zaten tetikçinin teslim olmaya gittiği biliniyor. Dolayısıyla o da önemli bir başarı değil. Önemli olan gerçek sorumluları, devletin hangi kademesindeydiler onları ortaya çıkarmaktı. Bunda da elde halen hiçbir şey olmadığına göre o sıfır notu değişmedi.”

emek dünyası

 

 

Bir cevap yazın