İLKAV: Uludere’nin hesabı verilmelidir

İLKAV Başkanı Mehmet Pamak, Şırnak’ta mazlum Kürt halkına yönelik katliamı gerçekleştiren devleti ve TSK’yı kınayıp protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Pamak’ın basın açıklamasından önemli vurgular şöyleydi:

Son otuz yıl içinde, bu tür “terörist zannettik” diyerek katledilen, çoban ve köylü masum insan sayısı yüzlercedir. Bu tür bahanelerle kolay örtbas edilen, dikkatsizlikle ya da bölge halkını adam yerine koymayan veya hepsini “terörist” kategorisine oturtarak ve bu sebeple de, kimin öldüğünü çok fazla önemsemeyen, umursamayan müstağni, kibirli ulusalcı bir bakışla kolayca gerçekleştirilen katliam ve cinayetler süreklilik arz etmektedir.

Geçmişten bugüne bu tür kolaycı keyfi tutumların hesabının sorulmaması, bugün de aynı bahanenin arkasına sığınılarak yeni katliamlar yapılması cüretkarlığının sürmesine yol açmıştır. Daha öncekilerin hesabı ciddi olarak sorulup, bu zulümlerin failleri cezalandırılsalardı, bu tür özensiz, kolaycı, keyfi ve müstağni tutumların sürmesi mümkün olmazdı.

Siyasi iktidar, neden bunca imkana rağmen, hâlâ TSK’yı kendi ürettikleri hukuk çizgisine çekememektedir? Devlet ve siyasi iktidar, bir yandan liberal ekonomi politikalarıyla, fakir geniş kitleleri açlığa mahkum ederken, onlara hayatlarını idame ettirebilecekleri adil ekonomik vasatı sağlayamamaktadır…

Ayrıca bütün açılım, adalet ve özgürlük vaadlerine rağmen siyasi iktidar, on yıldır Kürt sorununun sistem içi çözümüne dair ciddiye alınacak somut adımlar atmakta sürekli ayak sürüyerek, silahlı çatışmaların önünü kesecek ya da taraftar bulmasını engelleyecek seviyede gasp edilmiş temel hakların iadesine dair ciddi bir gelişme sağlamayarak, bütün bu zulümlerin banisi askeri vesayetin her seferinde kendisini yeniden üretmesine sebep olan basiretsizlikler göstererek bugünkü katliamların sürmesine de yol açan şiddet ve çatışma zeminini açık tutmuştur. Bu sebeple de kınanmayı, uyarılmayı hak etmektedirler.

Bizler bu ülkenin Müslümanları olarak, adil şahidlik sorumluluğumuz gereğince, devletin ve hukuk tanımaz silahlı güçlerinin bu tür hukuksuzluklarına, katliamlarına karşı mazlum halkın ve zalimce ihlal edilen temel haklarının yanında yer alıyor, katilleri ve onların bu suçlarını örtme telaşıyla “özrü kabahatinden büyük” çelişkili açıklamalar yapmalarını yeterli sayıp hesap sormayan siyasileri protesto edip kınıyoruz.

İktidarı, haklara saygı, hukuku ikame konusundaki vaadlerinde samimi ise, laf ve mazeret üretmek yerine, bu katliamın sorumluları hakkında soruşturma açmak ve cezai müeyyideleri uygulamak üzere icraata geçmeye çağırıyoruz.”

 

 

Bir cevap yazın