Suriye’de iç savaş ve işgal olmadan çözüm şart

İhvan-ı müslimin hareketinin Lübnan kolu olarak bilinen Cemaat-i İslamiye genel sekreteri İbrahim el Mısri, Elsefir gazetesinde yayınlanan açıklamasında, “Suriye’deki olaylar Amerikan komplosu değildir. Suriye’deki durum çıkmaza girmiştir. Rejim ve Muhaliflerin önünde diyalog masasına oturmaktan başka seçenek kalmamıştır. Yoksa işler etnik ve iç savaş’a doğru kayacak” açıklamasında bulundu.

 Suriye ile ilgili görüşlerini dile getiren el-Mısri konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Krizin bitmesi zor görünüyor, itiraf edilmelidir ki Suriye halkının çoğunluğu olan bitenlere itiraz edip karşı çıkmaya devam ediyor. Yönetim ise diyaloga imkân olmadığını düşünüyor. Suriye’deki İhvan ise küçük bir grup hariç çoğunluğu Suriye dışına hicret etmişler ve iç sahada görünmüyorlar.

İşler karmakarışıklaşmış ve Suriye arenası tüm olanakların ve ihtimallerin olabileceği bir şekilde terk edilmiş durumda. En tehlikelisi de iç savaşa yol açacak çatışmalara karşı konulamayacak duruma gelinmesi, çünkü Suriye, içerisinde çeşitli mezhep gruplarını barındırıyor. Bunun olmamasını temenni ediyoruz.

Fakat bütün Arap girişimleri krizi sona erdiremeyecek, dış müdahale ise ahlaki nedenlerle değil de siyasi nedenlerle olduğundan etkili olmayacak.

Bir kısım insanlar Tunus, Libya ve Mısır devrimlerini memnuniyetle karşıladılar. Fakat olaylar Suriye’de meydana gelince komplo olduğunu söylemeye başladılar. Fakat Suriye’deki halkın talepleri var ve bu taleplere şiddetle değil, karşılıklı anlaşma ve diyalog ile cevap verilmeli. Olup bitenler Amerikan komplosu değil sadece gerçek halk devrimidir.”

Velfecr

 

Bir cevap yazın