Özköse ve Coşkun için Muhaberatın elinde

Suriye’deki olayları takip etmek ve belgesel çekmek için yaklaşık 1 hafta önce İdlib kentine giden ve 5 gündür kendilerinden haber alınamayan Gazeteci Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun için bekleyiş sürüyor.

TRT TÜRK Şam muhabiri Musa Özuğurlu, Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un Suriye istihbaratı Muhaberat’ın elinde olduğunu söyledi. Musa Özuğurlu iki gazetecinin yasadışı yollarla Suriye’ye girmek suçuyla gözaltında olduğunu da kaydetti.

Bu bilgi ne Türk makamlarınca ne de Suriye makamlarınca resmen doğrulanmadı.

Kayıp gazeteciler ile ilgili basın açıklaması yapan Milat Gazetesi arkadaşlarının hayatından endişe ettiklerini bildirdi.

İşte basın açıklamasının tam metni;

Suriye’deki olayları takip etmek ve belgesel çekmek için Suriye’ye giden Milat Gazetesi Yazarı ve Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu temsilcisi Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun’dan beş gündür haber alınamıyor. En son 9 Mart Cumartesi günü gazeteyi arayarak İdlip kentinde olduklarını ve herhangi bir problem olmadığını söyleyen arkadaşlarımızın hayatından endişe ediyoruz.

Dünyanın hiçbir yerinde gazetecilere, yardım gönüllerine ve sivillere zarar verilemez. Arkadaşlarımızın hayatından endişe ediyoruz. Konuyu takip ettiklerini söyleyen Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden gerekli hassasiyeti göstermelerini ve vatandaşlarının hukukuna sahip çıkmalarını bekliyoruz. Suriyeli yetkililerden de konuyla ilgili acil açıklama bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın