Konya 236. hafta: Suriye meselesinde herkes dikkatli davransın

Bir ateş topuna dönmekte olan bölgemiz her an birçok büyük bir patlamaya gebedir. Bu ateş topunun fitilinin ateşleyicisi olarak CIA başkanı ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretinde yetkililerle ne görüşüldüğü, neler konuşulduğu, hangi kararlara varıldığı halkımıza açıklanmayan bu görüşmenin ülkemizi büyük bir ateşe sürükleyeceğinden endişe etmekteyiz. Ülkemizin Uluslararası ilişkilerinin CIA başkanı ile konuşulması bağımsız bir dış politika üretemediğimiz anlamına mı gelmektedir? Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bölgesel ve Uluslararası dış politikada bağımsızlığını tamamen yitirmiş midir? Direktiflerle şekillendirilen bir dış politikaya mı sahiptir? Yapılan görüşmeler halkımıza derhal açıklanmalı, halkımızın kendisin bu ateş çemberine doğru götürüldüğünü bilmeye hakkı vardır.

Suriye’deki gelişen olaylar karşısında Türkiye bir duruş ortaya koymuştur. Gelinen son noktada gelişmeler Suriye ile olan ilişkilerin tamamıyla bitirildiğini göstermektedir. Görünen o ki hükümet de Suriye’de barış ve diyalog girişimlerini bitirmiştir. Bu ilişkileri kesme açısından AmeriKAN’ın rolü hangi derecededir? Bu tutum Türkiye ve Suriye halklarına ne kadar yararlı olacak veya zararlı olacaktır? Türkiye Ortadoğu’da şekillendirilmek istenen yeni coğrafyanın figüranı mı yapılmak istenilmektedir?

Suriye’de ki olaylar çığrından çıkmış geri dönüşü imkânsız bir hal almıştır. Endişemiz bir dış müdahalenin olması veya sonu bilinmeyen bir iç savaşa gidilmesi ya da mezhepler savaşı çıkması yönündedir. Halkımızı bu endişemiz hususunda daha duyarlı davranmaya ve sonuçlarının şimdikinden daha kötü olacağı durumlara sebebiyet ve destek verecek söz, davranış ve fiillerden uzak durmaya çağırıyoruz. Halkımızı herhangi bir komplonun veya Suriye üzerinden gerçekleştirilen-ister İran olsun ister Amerika olsun-bir çıkar savaşının paydası veya destekçisi olmamaya çağırıyoruz.

Müslüman kamuoyunu Suriye olayları üzerinden çıkacak her türlü fesada karşı uyarıyoruz. Kardeşlik hukukunu gözetmeye davet ediyoruz. Zulme ve zalime karşı olmak şiarıyla yola çıkan İslami camiaların Suriye olayları üzerinden karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını gözlemliyoruz. Kardeşliğimizi zedeleyecek her çirkin komployu, anlayışı ve davranışı şiddetli bir şekilde kınıyor ve İslami camiaları daha uyanık ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Kardeşlerimizden Âdem ÖZKESE ve Hamit COŞKUN’nun kaçırılışının üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen haklarında sağlıklı bir bilgi alamamak hepimizi yürekten üzmüştür. Kardeşlerimizin sağ salim evlerine geri dönmesi için yapılması gereken her şeyi yapmak zorunluluktur. Bu vesileyle yeniden zalim baas rejimini hem kendi halkına yaptığı bu kadar zulümden hem de kardeşlerimize reva gördüğü tutumdan dolayı şiddetle tel’in ediyoruz. Kardeşlerimizin ailesine sabrı cemil, kardeşlerimize de özgürlük diliyoruz.

Hakkın batıla bulanmadığı yalanın gerçeklik elbisesi giyip dolaşmadığı siyasal çıkarların halkaların kanlarını döküp yeryüzünü fesada uğratmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 237. Hafta’da aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

24 REBÎ’UL-ÂHIR 1433

17 / MART / 2012

 

Bir cevap yazın