Suriye’de çatışmalar ve can kaybı artıyor

Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerin, Deraa’da düzenlenen barışçı bir protesto gösterisine otomatik silahlarla karşılık vermesinin üzerinden bir yıl geçti. Esad rejimi bir yıldır silahlı bir ayaklanmayla karşı karşıya.

Ülkenin  ordusu, silahlı direnişçileri bastırmak için kullanılıyor. Önce başkent Şam’ın banliyölerinde başladılar ardından Humus ve İdlib’de devam ettiler. Şimdi tekrar Deraa’ya odaklanmış görünüyorlar.

Birinci yılını dolduran ayaklanmada Birleşmiş Milletler’e göre en az 8,000 kişi öldü, on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ancak güçlüye karşı zayıfın mücadele ettiği asimetrik savaşın farklı taktikleri var.

Zayıf taraf için, başlıca amaç mücadeleyi mümkün olduğu kadar uzun süre sürdürebilmek. Eğer Körfez ülkeleri, direnişçilere silah sağlama sözlerini tutarlarsa bu ayaklanma, şiddeti artarak sürecek.

Uluslararası çabalar, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin elçisi Kofi Annan’ın girişimlerine odaklanmış durumda.

Annan, tüm tarafları içine alan bir siyasî diyalogla Suriye’de ölümleri sona erdirmek istiyor. Eğer Annan’ın bu çabası sonuçsuz kalır ve Suriye’de siviller ölmeye devam ederse, uluslararası toplum Esad’ karşı doğrudan bir askerî müdahale yapılması için baskılarını arttıracak.

ÇATIŞMALAR YAYILIYOR

Şam ve Halep’teki bombalı saldırılar çatışmanın geniş bir alana yayılmak istendiğini gösterirken Suriye’nin başkenti Şam’ın banliyölerinde de Özgür Suriye Ordusu ile Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a bağlı birlikler arasında çatışma yaşanmakta olduğu haberleri geliyor.

Şam’ın en fazla korunan semtlerinden olan el Mezze’den patlama sesleri geldiği bildirildi.

BBC’nin edindiği bilgiye göre semtte yaşayanlar kamu binaları yakınlarında çatışmalar yaşandığını, otomatik silah ve bazuka sesi duyduklarını aktardı.

El Mezze semtinde çok sayıda güvenlik görevlisi yaşıyor.

Semt, Şam’ın en zenginlerinin yaşadığı yerlerin başında geliyor.

El Mezze aynı zamanda büyük hükümet karşıtı protesto gösterilerine sahne olmuş bir semt.

 

 

Bir cevap yazın