Türkiye’den tampon bölge, Suudi Arabistan’dan silah

Türkiye’nin “tampon bölge” çıkışından bir gün sonra Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhalifleri Ürdün üzerinden silahlandırdığı açıklandı

BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan bir yıldır devam eden Suriye krizinde diplomatik çözüm için umudunu korusa da, askeri tırmanış sürüyor. Paris merkezli uluslararası haber ajansı AFP’ye konuşan “üst düzey bir Arap diplomat,” Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhalifleri silahlandırmaya başladığını söyledi. Suriye yönetimi bir süredir bu yönde bir iddiayı savunuyordu.

Diplomat, “Suudi askeri ekipmanı Ürdün üstünden Özgür Suriye Ordusu’na gidiyor. Bu, Suriye’deki katliamları durdurmak için bir Suudi girişimi” dedi. Operasyonun ayrıntılarının daha sonra açıklanacağı ifade edildi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal, 4 Mart’ta yaptığı açıklamada, Suriye muhalefetinin “silahlanma hakkı olduğunu” belirtmişti. Ürdün ise iddiaları reddetti.

ABD baskı yaptı, Irak Şam’ı bıraktı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bir kötü haber de Irak’tan geldi. Suriye yönetimi ile bölgedeki bir numaralı müttefiki İran arasında stratejik bir konumda yer alan ve bugüne dek Şam yanlısı bir tavır takınan Irak, beklenmedik bir açıklama yaptı. Irak hükümet sözcüsü Ali el Debbağ “Irak, Suriye’ye herhangi silah sevkiyatı için hava sahasının ve topraklarının kullanılmasına izin vermeyecek. Tahran’daki büyükelçimiz eliyle bunu İranlı yetkililere ilettik” dedi. ABD önceki gün Suriye’ye yönelik silah ambargosunun delinmesine daha fazla izin vermemesi konusunda Irak’ı uyarmıştı.

Ankara, ‘tampon bölge’yi tartışıyor

Suriye’den Türkiye’ye sığınan general sayısı 9’a çıkarken Başbakan Erdoğan’ın da dile getirdiği, tampon bölge senaryosunun hükümet ile Genelkurmay arasındaki görüşmelerde değerlendirildiği öğrenildi. Suriye’de toplu ölüm ile kitlesel göç olması halinde nasıl bir müdahalede bulunulacağıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin ve Batı’nın alınmış bir kararının olmadığına dikkat çeken kaynaklar, şunları söyledi:

“Türkiye’nin tek taraflı olarak Suriye sınırları içinde bir tampon bölge oluşturması söz konusu olabilir. Tampon bölge, geçişlerin yoğun olduğu yerde blok halinde inişle (Suriye içine giriş) oluşturulabilir. Bu iniş, elbette makul bir alanda olur. Ancak tüm bunlar şimdilik senaryodur. Gelişmelere göre herşey değişebilir.”

 

Bir cevap yazın