Başörtüsü davalarında veliler yargılanıyor


Bursa’nın Gürsu ilçesi Yüksel Bodur ilköğretim Okulu’nda başörtüleriyle okumak isteyen 6 öğrenci, eğitim yılının başından bu yana okula alınmadığı gibi öğrenci velileri hakkında da dava açıldı.

Öğrenci velisi Aziz Kayalık’ın yargılanmasına devam edildi. Daha önce  aynı gerekçelerle hakkında dava açılan öğrenci velisi Mehmet Polat’a, başörtülü olarak okumak isteyen kızına destek verdiği için geçen hafta 6 ay hapis cezası verilmişti.

Bugünkü duruşmada, müşteki öğretmenlerden birinin, velilere yapılan suçlamaları haksız bulduğu ve bunu vicdanen kabullenemediği için şikâyetinden vazgeçtiği öğrenildi.

Mağdur velilerin avukatlarının olmaması nedeniyle savunma yapmadıkları duruşma, 29.05.2012 tarihine ertelendi.

Öğrenciler 6 Aydır Okula Alınmıyor

Hakkında dava açılan velilerden Aziz Kayalık, “Öğrencileri okula almayarak anayasayı çiğneyen bir numaralı suçlu olan okul müdür yardımcısı Osman Bayram; iddianamede ismi dahi anılmamış. Buna karşın velileri tahrik etmek ve ceza almalarını sağlamak amacı ile mahkemeye gelmiş ve tanık sandalyesinde oturan diğer müdür yardımcıları ve öğretmenlerin aleyhte tanıklık yapmaları için bir takipçilik yapmıştır” dedi.

Velilerin Avukatları Abdulgani Orhan ise, açılan davaya tepkisini, “AK Parti iktidarının Türkiye’de dindar bir gençlik oluşturmayı düşündüğü ve başörtüsünün İslam inancının bir gereği ve temel haklardan olduğunun kamuoyu önünde büyük kabul gördüğü bir dönemde; bir ilçe emniyeti ve milli eğitim müdürlüğünün elele vererek başörtüsünü yasakmış gibi gösterip anayasal bir hak olan eğitim hakkını engellemeleri ve öğrenci velilerini de yıldırmak için mahkemelik etmeleri ‘Acaba Hükümetin olumlu adımlarına rağmen hala birileri derin ve kirli hesapların mı peşindeler?’ sorusunu akla getiriyor” sözleriyle dile getirdi.

(Hasan Şenol – İLKHA)

 

Bir cevap yazın