Erdoğan’dan Suriye’ye, Obama’dan İran’a müdahale mesajı

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Görüşmenin çok verimli geçtiğini belirten Erdoğan, görüşmede öncelikle Suriye konusunu ele aldıklarını bildirdi. Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Suriye ile 1910 kilometrelik sınırı olduğunu hatırlattı.

Suriye’de yaşananların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Şu anda en önemli göç merkezi haline gelmiş durumdayız. Şu ana kadar ülkemize göç eden Suriye’li kardeşlerimizin sayısı 17 bin kişiyi aşmış durumda. Tabii bir taraftan ölüm hadiseleri var. Helikopterlerle bombalamak suretiyle de bugünlerde ölüm sayıları sürekli artıyor. Buna tabii seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizim vicdani bir görevimiz. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve yapacağız. Bu konuda düşüncelerimizin geneli itibariyle örtüştüğünü görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir.

Tabii Suriye konusuyla bağlantılı olarak bölgede gerek İran gerekse Rusya Federasyonu ile ilgili, Çin ile ilgili bütün bu konuları da değerlendirme imkanımız oldu. Özellikle de Güney Kore ziyareti dönüşü İran ziyareti ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili olacaktır. Dolayısıyla da bu konuda bir değerlendirmenin faydalı olacağı düşüncesindeydim ve bunu da değerlendirdik.”

İslam coğrafyasını kan gölüne çeviren ABD’de başkanı Obama’ya ‘değerli dostum’ diye hitab eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii çok çok önem verdiğimiz konu, değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk. Aramızda yeni attığımız adımlarla model ortaklık sayesinde ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı. Haziran ayında, Washington’dan sonra ikinci toplantı ülkemizde yapılacak. İnanıyorum ki bu yeni bir sıçramaya da fırsat verecektir. Üç tane de torunumun müjdesini verdim.” 

‘ABD’yi yanımızda görmek memnun etti’

Irak’taki gelişmelere barışa yönelik olarak nasıl bir ivme kazandırılabileceği konusunun da ele alındığını bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

”Ben inanıyorum ki gayretler Irak’taki barışın da bir an önce tesisine fırsat verecektir. Tabii bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD’yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur.”

İRAN’A ASKERİ MÜDAHALE SEÇENEĞİ

ABD Başkanı Barack Obama da İran’ın nükleer silah denemelerinden vazgeçmeleri için tüm diplomatik girişimlerin yapıldığını savunarak bu konudaki çözüm kapısının artık kapandığını öne sürdü.

Bu konuda her zaman diplomatik bir çözüm bulunacağına dair bir inancı olduğunu söyleyen Obama, artık bu inancını yitirdiğini ifade etti.

Bugüne kadar İsrail’in İran’a yönelik yaptırım taleplerine ve nükleer tesislerine yönelik planladığı saldırı girişimlerine karşı durduğunu iddia eden Obama, İran’ın geri adım atmaması durumunda askeri çözüme başvuracağını söyledi.

Hür Seda / Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın