Türkiye Suriye’de ipleri koparabilecek mi?

Bir yılı aşkın süredir devam eden ve  8 binden fazla Suriyelinin hayatını kaybettiği isyan süreciyle ilgili diplomasi alanında hararetli günler yaşanıyor.

Suriye konusunda kritik bir aktör haline gelen BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan ise dün Beşar Esad yönetiminin, önerdiği altı maddelik planı kabul ettiğini duyurdu.

Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Suriye’nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi. Annan, Suriye’nin planı kabul etmesini ‘şiddetin bitirilmesi için olumlu bir adım olarak gördüğünü, ancak asıl önemli olanın uygulamaya geçilmesi olduğunu’ belirtti.

Annan’ın planı, yaralıların tahliyesi, insani yardımların ulaştırılması için Suriye güçlerinin günde iki saat ateşkes uygulaması ve siyasi çözüm için Suriye liderliğinde kapsamlı görüşmeler yapılmasını içeriyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: GÜVENMEM

Başbakan Erdoğan, Esed’in Annan Planı’nı kabul ettiğini söylemesi üzerine Esed’e güvenmediğini belirtti.

Gelinen nokta itibariyle Türkiye açısından Suriye’de Esed rejiminin devam etmesi tam bir kriz olacaktır.  Bu sebeple Suriye’de mevcut yönetimin devrilmesi dışında pek fazla şansı kalmıyor.

Suriyeli muhalifleri adına İstanbul’da yapılan toplantıdan çıkan karar ise kimsenin geri adım atmaya niyeti olmadığını gösteriyor.

Türkiye’nin ise Suriye’nin Dostları Konferansı sonrası Annan Planı’nı etkisizleştirecek bir politika izleyebileceği, Suriye’de Esed’i sıkıştıracak hamleler yaparak kendi politikalarının “nihai çözüm” için tek seçenek olarak ortada kalmasını deneyeceği düşünülebilir.

Bunun anlamı Suriye’deki güç mücadelesinin devam edeceği, daha çok kan akacağıdır.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın