İkna Odası’na ilk sorgu

Mucidi dönemin İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan CHP Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter’in olduğu başörtülü öğrencilerin başlarını açmaları için kurulan ‘İkna Odaları’nı mercek altına alan YÖK, ilk resmi incelemeyi önceki gün başlattı.

Star Gazetesinin haberine göre, YÖK tarafından görevlendirilen müfettişler ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nin 20 yıllık Öğrenci İşleri Müdürü ile görüştü. Öğreci İşleri Müdürü’nün, ikna odalarında kız öğrencilerle görüşyüp baskı yaparak başlarını açtırmaya çalıştıkları iddiasıyla 12 kişinin ismini verdi.

Müfettişlere verilen 12 kişilik “ikna ekibi”nde ağırlıklı olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyelerinin isimlerinin bulunduğu öğrenildi. İkna ekibinin içinde geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ve o dönem İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi olan ÇYDD eski Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın da yer aldığı belirtildi. 12 kişilik ‘ikna etkibi’ için harekete geçen müfettişler, vefat eden Saylan’ın dışındaki isimleri önceki gün için ifade vermek üzüre randevu verdi.

İFADEYE GELMEYEN YÖK’E GİDECEK

Müfettişlere ifade için listedeki isimlerden kaçının randevuya gittiği tam olarak öğrenilemezken, randevuya gelmeyenler için ise YÖK Başkanlığı tarafından işlem yapılacağı öğrenildi. Müfettişlerin ‘bu konunun üstüne gidilecek, ikna odalarında görev alan herkesin ifadesine başvurulacak’ dediği iddia edildi. YÖK’ün çok gizli başlattığı incelemede ikna odalarında kız öğrencilerin başörtülerini çıkarmaları konusunda telkinde bulunan isimlerin yanısıra mağdur öğrencilerin de ifadelerinin alındığı öğrenildi. İfade veren öğrencilerin, kehndilerine yapılan baskıyı ve baskıyı kimlerin yaptığını ayrıntılarıyla anlattıkları öğrenildi.

Star

 

Bir cevap yazın