‘Suriye 10 Nisan mühletini kabul etti’

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, “Suriye’nin 10 Nisan tarihine dek 6 maddeli barış planının kısmen uygulanmasını kabul ettiğini” açıkladı.

Arap Birliği ve BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın hazırladığı plan, BM gözetiminde, tüm tarafların şiddete son vermelerini öngörüyor. Plan, askerlerin ve ağır silahların kentlerden çekilmesini, mahkumların serbest bırakılmasını, insani yardımlara izin verilmesini ve gazetecilere yönelik sınırlamaların kaldırılmasını içeriyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumunda üye ülkelerin temsilcilerini Suriye konusunda bilgilendiren Annan, Konsey’den barış planının kısmen uygulanması için öngörülen 10 Nisan mühletine ve bundan 48 saat sonra da tam ateşkes ilan edilmesine destek verilmesini istedi.

Suriye geçen hafta barış planını kabul ettiğini açıklamıştı; ancak Kofi Annan, barış planının en önemli koşullarından biri olan ateşkes sağlanması konusunda henüz hiçbir ilerleme kaydedilemediğine işaret etti.

Kofi Annan, Suriye yönetiminin kendisine, “silahlı muhalif güçler de silahlarını bırakmadıkça, kentlerdeki hükümet birliklerinin ve ağır silahların geri çekilmesine hazır olmadığını” bildirdiğini aktardı.

Annan’la yapılan toplantıdan sonra basına bilgi veren ABD’nin BM Büyükelçisi Susan Rice, “Çeşitli sözlerin verilip bozulduğunu çok gördük. Geçmiş deneyimler yüzünden, Suriye’nin Annan planını uygulaması konusuna kuşkuyla bakıyoruz.” dedi ve çatışmaların yatışacak yerde, tırmanması olasılığına karşı uyardı.

BBC’nin New York’daki muhabiri Barbara Plett’e göre, anlaşmanın uygulanması için bir mühlet konulması, Suriye lideri Esad’ın zaman kazanmaya çalışıp çalışmadığını ortaya koyacak.

Daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şam’ın kabul ettiği, 6 maddeli barış planının açık uçlu olmadığını söylemişti.

Öte yandan Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’nün başkanı Jakob Kellenberger, gözaltında tutulan kişilere erişme olanaklarını ve yardım operasyonlarının genişletilmesini görüşmek amacıyla Şam’a gidiyor.

Uluslararası Kızıl Haç tarafından yapılan açıklamada, yaralıların tahliesi ve insanî yardım ulaştırılabilmesi için, Kellenberger’in, her gün ikişer saatlik ateşkes uygulanması için ısrar edeceği belirtildi.

BBC Türkçe

 

Bir cevap yazın