Suriye krizi için İstanbul Konferansı da sonuç vermedi

“Suriye’nin Dostları” adlı grup, Tunus’ta geçen ay gerçekleşen konferansın ardından ikinci kez İstanbul’da toplandı. Ancak konferanstan muhalifleri tatmin eden somut bir ortak karar çıkmadı. Görünen en somut durum, sürecin Annan Planı üzerinden işleyeceği.

Sonuç bildirgesinin açıklanmasından önce en büyük beklenti, insani yardımlar için ortak bir fon oluşturulacağı ve muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Ulusal Konseyi’nin ülkenin tek resmi temsilcisi olarak tanınacağı yönündeydi. Ancak konferansta Ulusal Konsey yalnızca “meşru temsilcilerden biri” olarak tanımlandı. Suriye Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Halit Hoca, sonuç bildirgesinin beklentilerin gerisinde kaldığını söyledi. Milliyet’e konuşan Hoca “Annan Planı sonucu biraz baltaladı. Esad planı zaman kazanmak için kullanıyor. Suriye’nin tek meşru temsilci olarak tanınmasını, eylem mekanizmaları kurulmasını bekliyorduk. Yine de meşruiyet konusunda adım atıldı. En önemli madde ise Suriye halkının kendini korumak için meşru önlemler almasına destek verilmesi oldu” dedi. 

Konferans ayrıca Suriye krizinde “uluslararası toplum” denilen devletlerin bölünmüşlüğünü bir kez daha ortaya koydu. Konferansa Batı ve Arap ülkeleri tam kadro katılırken Rusya ve Çin daveti reddetti, İran ise çağırılmadı.

Suriye’nin “Dostları”nın kendi içindeki fikir ayrılıkları da konferansa yansıdı. Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri, sınır ötesinde güvenli bölge oluşturulması, taraf değiştiren askerlerin kurduğu Suriye Özgür Ordusu’na fon sağlanması, muhaliflerin silahlandırılmasını savunuyor. Katar Başbakanı El Tani konferansta bu görüşleri yineleyerek “Ortak bir uluslararası güç Suriye’ye gönderilmeli, insani yardım için güvenli bölgeler oluşturulmalı” dedi.

Silah sağlayarak tam bir iç savaşa neden olmaktan korkan Batı ise önce Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın ateşkes ve müzakere öngören planına şans verilmesini istiyor. Beşar Esed rejimi bu planı kabul etse de uygulamaya geçmemişti.

MUHALİFLER MAAŞA BAĞLANACAK

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) İstanbul’da düzenlenen “Suriye’nin Dostları” toplantısında saf değiştiren Suriyeli askerlere de para ödeneceğini bildirdi.

Delegeler, bu paranın zengin Körfez ülkelerinden geleceğini söyledi. Bu amaçla Suriye Ulusal Konseyi’ne her ay milyonlarca dolar gönderileceği belirtiliyor.

ANNAN PLANI VE TAKVİM ÇAĞRISI

Bildirgede Annan’a planına zaman çizelgesi koyma çağrısı yapıldı, “Annan’a verilen taahhütlerinin yerine getirilmesi için açılan fırsat penceresi açık uçlu değildir” denildi.

BİLDİRGEDEN ÖNE ÇIKANLAR

– Suriye’nin geleceği halk tarafından kararlaştırılmalı. Suriye halkının meşru talepleri karşılanıncaya kadar onlarla birlikte olunacaktır.

-Rejim, halkını her açıdan kaybetmiştir. Rejimin uyguladığı acımasızlık insanlığa karşı suç kabul edilebilir.

-Suriye rejimi vaatleri ile değil eylemleriyle ile muhakeme edilecektir.

– Dostlar Grubu, Özel Temsilci Kofi Annan’ı katliamlar devam ederse bundan sonraki adımlar için zaman çizelgesi kararlaştırmaya davet eder.

– Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) bütün Suriyelilerin meşru temsilcilerinden biridir ve Suriye muhalif grupların altında toplandığı şemsiye örgüt olarak tanımaktadır.

– Suriyeli vatandaşlar, rejimin katliamlarının parçası olmamaya davet edilmektedir, özellikle güvenlik birimleri halkı hedef alan emirlere itaat etmemelidir.

– Dostlar Grubu, Suriye halkının kendini korumak için meşru önlemler uygulamasına destek verir.

PLATFORM HABER

 

 

Bir cevap yazın