Vekillere kıyak tedavi

TBMM, AKP’nin teklifi ile yeni bir düzenlemeye daha imza attı. Halkı GSS kapsamına zorunlu bir biçimde dahil ederken gelir tespitini yapma, eksik sosyal güvenlik prim gününü tamamlama, GSS primi yatırma gibi uygulamaları dayatan AKP, milletvekillerinin akupunktur ve kaplıca tedavisi gibi özellikli hizmetlerden parasız yararlanmasının önünü açtı. Böylece “istisnai sağlık hizmeti” gibi bir tanımlama ile bir grup hastalık tedavisine kamu-özel ayrımı olmaksızın üç katına kadar ilave ücret ödenme zorunluluğu getiren hükümet, gerçekten istisnai sağlık hizmetini salt milletvekillerine bir hak olarak sınırladı.

Düzenleme ile ilgili SES Genel Başkanı Çetin Erdolu yazılı bir açıklama yayımladı. “Kıyak emeklilik”, “Kıyak maaş artışları”, “GSS’nin zorunlu olmaması kıyağı” derken şimdi de parasız akupunktur ve kaplıca tedavisinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Erdolu, millevetkilliğinin halklar için mücadele, çalışma, üretme olması gerektiğini hatırlattı.

Erdolu açıklamasını şöyle sürdürdü: “SES olarak böyle ayrımcı, halktan kopuk ve kendilerini halkın üzerinde gören, halkı küçümseyen, önemsemeyen, basitleştiren bu durumu kınıyoruz. Bu uygulamalar, sağlıkta dönüşüm programının bir parçası ve sonuçlarından biridir. Sendikamız başta sağlık, eğitim, sosyal güvenlik olmak üzere kamusal hizmetlerin herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, nitelikli verilmesi mücadelemizin bir parçası olarak bu ayrımcı uygulamaya karşı durmaya devam edeceğiz”.

Sendika.org

 

Bir cevap yazın