Suriye’de hem diplomasi hem çatışma

Suriye hükümeti Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel elçisi Kofi Annan’ın temsilcisiyle görüşmeler yaparken, muhalifler güvenlik güçlerinin yeni saldırılar düzenlediğinden şikayet ediyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre Humus, Dera ve Şam’ın bazı mahalleleri dahil olmak üzere birçok kent bombalandı.

Türkiye’ye geçen mülteci sayısında da artış olduğu haberleri geliyor.

Muhalifler hükümetin ateşkes öncesi mümkün olduğunca ilerleme kaydetmeye çalıştığını söylüyor.

Buna karşılık Kofi Annan’ın Cenevre’deki sözcüsü Suriye hükümetinin bazı birliklerinin geri çekildiğini bildirdiğini ve BM’nin 10 Nisan’da kısmi, 12 Nisan’da da tam ateşkesin sağlanmasını umduğunu söyledi.

Annan’ın temsilcisi Tümgeneral Robert Mood, ateşkes gözlemcilerinin ülke genelinde ne şekilde konuşlandırılacağı konusunda bugün Suriye hükümeti ile görüşürken, bir yandan da askerlerin çekildiği bilgisini doğrulamaya çalışıyor.

Tümgeneral Mood başkanlığındaki BM ön ekibi, 250 silahsız gözlemcinin Suriye’de nasıl çalışma yapacağı konusunda hükümet ile bir anlaşmaya varmayı umuyor.

BM geçen yıl patlak verdiğinden bu yana çatışmaların ülkede 9 bini aşkın kişinin yaşamına mal olduğunu düşünüyor.

Suriye hükümeti şiddetten “terörist çeteler” diye tanımladığı muhalif grupları sorumlu tutuyor ve 3 bin kadar güvenlik mensubunun öldürüldüğünü kaydediyor.

Çatışmalar devam ediyor

Beşar Esad yönetimi muhalifleri, son çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü bildiriyor.

Suriye’den hükümet ya da muhalefet kaynakları dışında bağımsız haber alabilmek çok zor. O nedenle taraflardan gelen açıklamalar bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

İngiltere merkezli muhalefet örgütü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Şam’ın Kfar Şam köyü ve Duma mahallesinde yeni çatışmalar olduğunu ve bir çok binadan dumanlar yükseldiğini kaydetti.

Duma’dan bir muhalif militan, Muhammed Said, askerlerin gözaltına aldıkları kişileri kalkan olarak kullandığını söylüyor.

Uluslararası Af Örgütü de, Suriye’nin geçen hafta Annan barış planını kabul etmesinden bu yana 232 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye hükümeti saldırıları durdurma ve gelecek Salı’ya kadar büyük şehir merkezlerinden askeri birliklerini çekme sözü vermişti.

Ancak BBC’nin Beyrut muhabiri Jim Muir, muhaliflerden gelen haberlere bakılırsa, Suriye hükümetinin ateşkes öncesinde isyancılara mümkün olan en büyük kayıpları verdirme çabasında olduğunu kaydediyor.

Ama Kofi Annan’ın Cenevre’deki sözcüsü Ahmet Fevzi, Suriye’deki BM heyetinin, hükümetin bir kısım birliklerini geri çektiği yolundaki açıklamasının doğru olup olmadığını anlamaya çalıştığını söyledi.

Ahmet Fevzi, hükümetin, birliklerinin Dera, İdlib ve Zabadani’den çekildiğini söylediğini de aktardı.

Fevzi, BM özel temsilcisi Annan’ın 11 Nisan tarihinde yani Suriye’de kısmi ateşkes için belirlenen günden bir gün sonra İran’a gideceğini ve barış planına destek arayışlarını Tahran’da sürdüreceğini de kaydetti.

Annan’ın sözcüsü, Suriye’de iki tarafın da 10 Nisan’da ateşkes ilanını kabul ettiğini, o tarihten itibaren 48 saat içinde tüm çatışmalara son verileceğini belirtti.

BBC Türkçe

 

 

Bir cevap yazın