Akyazı’da adalet mücadelesi 270. haftasında

Yaşadığımız günler hak ve özgürlükler adına çok mühim günlerdir.

Bir dönemin dayatmalarından sonra, şimdilerde insan haklarının savunuculuğuna yargı mekanizmaları yoluyla soyunulması gayet dikkat çekici bir husustur.

Birtakım insanların kendi çıkarları uğruna hasara uğrattıkları ve içlerinde mahkum bulundukları toplum vicdanı haklarını, artık mahkemelerde aramaktadır.

Bizler, müdahil olalım veya olmayalım, tüm toplumu ilgilendiren bu konuya kayıtsız kalamayız. Günümüz şartlarında çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirilecek olan 12 Eylül darbecilerinin yargılanma süreci toplum adına kaybedilmiş hakların geri verilmesi hususunda son derece normaldir. 

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki; yargılama süreci dahilinde öne çıkan isimlerle beraber diğer tüm suçlu unsurların da bu sürece dahil olmasını istiyoruz. Bununla beraber yakın tarihimize etki eden 12 Eylül öncesi yaşanan 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart muhtırası, yine 12 Eylül sonrası 28 Şubat post-modern darbesi ve 27 Nisan E-muhtırası sorumluları da yargılanmalıdır. Başta ilçemiz olmak üzere, tüm ülke sathında bu olumsuz süreçlerden etkilenenleri korkmadan müdahil olmaya çağırıyoruz.

Biz Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu olarak bu ve benzeri olaylara müdahil olma isteklerine, platformumuz bileşeni Mazlumder’in hukuki destek vereceğinin bilinmesini istiyoruz.

Ülkemiz gündemini bu yargılama sürecinden daha da önemli bir şekilde meşgul eden, Milli Eğitim Sistemi’nin yapısal değişikliği ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Milli Eğitim Sistemi’nin bundan sonraki yıllarda daha öğrenci merkezli, daha özgürlükçü, daha kalıcı çözümler sunan, insani değerlerin daha ön plana çıkarılacağı bir eğitim sistemine çevrilmesi idealine bizde destek veriyoruz.

Ancak ilk ve en önemli konu olarak tüm eğitim kurumlarında, çalışma hayatının her alanında, hiçbir kayıt ve şart koşmadan BAŞÖRTÜSÜ özgürlüğü sağlanması meselesi, bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.

Bilinçli Müslümanlar olarak bizi çok üzen diğer mesele de Suriye meselesidir. Bizler başta Humus olmak üzere Suriye’de zulüm yapılan tüm bölgelerdeki mazlum insanların feryatlarını yüreklerimizde hissediyoruz. Yüzlerce çocuğun yetim kaldığı, gıdasızlıktan yüzlercesinin öldüğü, anaların gözünden kanlı yaşların aktığı, Suriye’de yapılanlara sessiz kalan tüm Arap milletlerine, Müslümanlara ve insanlığa yazıklar olsun.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şb. Bşk.

Mahmut ALEMDAR

 

Bir cevap yazın